reklama

„Jak poznat závislost na internetu? Klíčovým znakem je zhoršené sebeovládání,“ říká Nešpor

Internet nás v dnešní době doslova obklopuje. Nemáme ho už jen doma na počítačích, ale i ve svých kapsách v chytrých telefonech. Závislost na internetu se tak stává běžným problémem. Jak lze závislost na internetu rozpoznat? Typickým znakem je podle psychiatra Pavla Nešpora takzvané bažení neboli zhoršené sebeovládání. Člověk například nejde do práce, vynechává školu nebo zanedbává domácnost či vztahy.

Mohlo by vás zajímat

„Klíčový znak všech návykových nemocí je zhoršené sebeovládání. Takový člověk se věnuje internetu nebo počítačům, v době kdy by měl dělat jiné věci. Zanedbává zájmy a jiné potěšení, jak říká definice závislosti Mezinárodní klasifikaci nemocí a pokračuje navzdory nepříznivým následkům,“ říká Nešpor.

Závislost na internetu má negativní dopady na tělo a na fyzický stav člověka. Neustálé sezení u počítače totiž škodí páteři. Člověk se poté diví, že se nemůže ani předklonit. Žádoucí je vyhýbat se rizikovým podnětům, zbytečně si nepouštět počítač a nebýt připojen stále k internetu.

Uživatelé, jež internet využívají ve velké míře, si musí uvědomit rizika a svoji mysl a tělo procvičovat pomocí meditace, jógy nebo chůze. „Málo lidí ví, že chůze je skvělé cvičení na páteř. Jak se přenáší váha z jedné nohy na druhou, tak svaly pracují a páteř posilují. Užitečné je si uvědomovat lépe svoje tělo a svoji psychiku, rozpoznávat bažení – to je těžko zvladatelná touha,“ informoval Nešpor.

Na Slovensku už proti závislosti bojují

Internet na Slovensku nadměrně používá zhruba každý šestý obyvatel. Naši sousedi tak nově zřídili Centrum pro internetovou závislost. To prostřednictvím sítě odborníků pomáhá uživatelům celosvětové počítačové sítě a mobilních telefonů. 

Česká republika takové středisko postrádá. Ani Češi ovšem nemusí zoufat. Závislí lidé nebo jejich rodinní příslušníci se totiž mohou obrátit na poradnu spojenou s manželstvím, rodinou a vztahy. Jde o problematiku, s níž by si podle Nešpora měli čeští terapeuti a psychologové poradit. „Možná vás trochu překvapí, že bych se velmi divil, kdyby slovenské centrum obléhali lidé, kteří mají tento problém. Spíš tam budou chodit maminky nebo manželky a příbuzní. Půjde o lidi, kteří důsledkem návykového chování svého blízkého trpí,“ uvedl na rádiu Zet.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s psychologem Pavlem Nešporem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

 

Zdroj: Zet

 

 

„Jak poznat závislost na internetu? Klíčovým znakem je zhoršené sebeovládání,“ říká Nešpor Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Místo, kam migrují milionáři

    Byznys ·

    Možná vás to překvapí, ale Spojené státy ani Velká Británie nejsou top destinacemi, kam se ve velkém stěhují milionáři z celého světa. Je jí Austrálie. Podle americké …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.