Jaký postup zvolí Trump směrem k Íránu?

Tým bezpečnostních poradců Bílého domu doporučil prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby odvolal podporu jaderné smlouvě s Íránem, ale zároveň neobnovil sankce, které dohoda blokuje. S odvoláním na činitele Bílého domu to dnes napsal americký zpravodajský server Politico. Nový plán má Kongresu a evropským spojencům USA umožnit zesílení nátlaku na Teherán, aniž by jaderná dohoda padla.

O vztahu Spojených států k jaderné smlouvě, která má znemožnit Íránu rozvíjet vojenský jaderný program, rozhoduje americký prezident každých 90 dnů, kdy Kongres informuje o tom, zda Teherán dohodu dodržuje a zda není v rozporu se zájmy USA. Fakticky tak prodlužuje její platnost, což už se stalo v dubnu a v červenci. Další vyjádření se podle serveru Politico očekává příští týden.

Trump jadernou smlouvu tvrdě kritizuje a nejspíš její podporu příští týden odvolá, píše Politico. Kongres pak bude mít 60 dnů na to, aby sankce blokované smlouvou znovu obnovil. Bílým dům ale bude poslance přesvědčovat, aby sankce nezaváděli, a ponechali tak smlouvu de facto v platnosti. Místo toho chtějí USA zesilovat na Írán nátlak. ́

Jeho terčem se mají stát Íránem podporované milice a teroristické skupiny, včetně libanonského radikálního hnutí Hizballáh. Postižena má být i finanční podpora, kterou tyto skupiny využívají. Zvláštní pozornost chce Washington věnovat íránským revolučním gardám, které USA poprvé zařadí mezi teroristické organizace. Zatím na tento seznam patří jen elitní milice revolučních gard Kuds.

Nový plán postupu vůči Teheránu dal dohromady tým poradců vedený hlavním bezpečnostním poradcem Herbertem McMasterem. S plánem, na němž poradci pracovali dlouhé měsíce, nakonec po váhání souhlasil i ministr zahraničí Rex Tillerson, který chtěl původně jadernou smlouvu s Íránem zachovat a její platnost prodloužit, uvádí Politico.

 

Zdroj: ČTK

Jaký postup zvolí Trump směrem k Íránu? Foto: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.