Jak posílit demokracii v nejisté době?

Monacký kníže Albert II a bývalý rakouský prezident Heinz Fischer jsou mezi hlavními řečníky konference Forum 2000, která v neděli začne v Praze. Jedenadvacátý ročník akce, která navazuje na myšlenky Václava Havla, nese podtitul "Jak posílit demokracii v nejisté době". Více než stovka delegátů z různých zemí se bude po tři dny zabývat děním ve světě a jeho důsledky na demokratické vládnutí.

Forum 2000 tradičně nabízí veřejnosti desítky přednášek a seminářů. Letos se budou týkat například vývoje politických systémů ve středoevropských zemích, působení amerického prezidenta Donalda Trumpa na mezinárodní scéně, vlivu nových médií na demokracii, situaci v Turecku, rostoucí oblibě populistických politiků a hnutí nebo napětí v zemích Latinské Ameriky.

Kromě toho je jedním z bodů letošního programu zahájení činnosti Koalice pro demokratickou obnovu - globálního seskupení intelektuálů, aktivistů a politiků. "Koalice si klade za cíl systematickou intelektuální obranu liberální demokracie. Chce napomáhat formulování přesvědčivých argumentů, ovlivňovat veřejnou diskusi a hledat řešení problémů, kterým demokracie čelí," uvedl v tiskové zprávě Jakub Klepal, ředitel Nadace Forum 2000.

Ustavující dokument koalice nazvaný Pražská výzvu za demokratickou obnovu podepsalo více než 180 osobností. Jsou mezi nimi například ruský šachový velmistr a kritik Kremlu Garry Kasparov, historik Francis Fukuyama, novinářka Anne Applebaumová, historik Timothy Garton Ash nebo herec a bojovník za lidská práva Richard Gere.

U zrodu konference Forum 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí. Konference se koná pravidelně na podzim, loni se jí zúčastnil mimo jiné tibetský duchovní vůdce dalajlama.

Zdroj: ČTK

Jak posílit demokracii v nejisté době? Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. USA zruší letité sankce proti Súdánu

    Společnost ·

    Spojené státy se chystají po dvou desítkách let zrušit sankce proti Súdánu v reakci na zlepšení přístupu vlády v Chartúmu k lidským právům a boji proti terorismu. Info…

  2. Jaká je budoucnost sdílené ekonomiky?

    Byznys ·

    Sdílená ekonomika je nyní velkým fenoménem. Diskutuje se o ní na mnoha různých místech. Jedním takovým byla i vysokoškolská půda VŠE, kde se sešli experti na sdílenou …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.