Jak odpovědět na jednu z nejzáludnějších otázek u pohovoru

„Kolik vyděláte v současném zaměstnání?“ nebo „Jaký byste si představoval plat?“. To jsou otázky, které mohou často zaznít u přijímacího pohovoru. Diskutovat plat není za žádných okolností příjemné. Důvodů, proč je to o to složitější u pracovního pohovoru, je hned několik. Americká expertka na pracovní trh Lynn Taylor magazínu Business Insider prozradila, jak si s takovými otázkami poradit.

Představte si situaci u pohovoru. Zaměstnavatel se vám chystá nabídnout třeba 50 tisíc korun měsíčně. Na jeho otázku, kolik v současné době vyděláváte, mu odpovíte popravdě, že 35 tisíc. V okamžiku, co to uslyší, vám nabídne plat 40 tisíc korun. Nebo jiná situace. Firma vám může nabídnout o pět tisíc méně, než kolik jste vydělávali v předchozím zaměstnání. Mohou si pak myslet, že si vás nemohou dovolit nebo se budou obávat, že v budoucnu byste nemuseli být ochotni přijmout snížení platu. Raději se proto rozhodnou uvažovat o jiném kandidátovi.

Aby k těmto scénářům nedošlo, doporučuje Lynn Taylorová dodržovat tyto zásady:

 

1. Buďte informovaní

Na pohovor choďte vždy vyzbrojení znalostí o tom, v jakém platovém rozsahu se pohybuje vámi ucházená pracovní pozice. Můžete se pokusit promluvit si s lidmi, kteří ve firmě pracují a možná je znáte. Snažit se tedy zjistit požadovaný rozsah platu a na základě svého výzkumu se tak snažit být realistický na pohovoru.

2. Odbočte

Podle Taylorové je to často hra na to, kdo první mrkne. Za zkoušku ale stojí vyzkoušet diplomatický přístup: „Ohledně platu jsem flexibilní. Pozice a její potenciál je pro mě mnohem důležitější než samotná kompenzace. Byl byste ochoten podělit se o hrubý odhad platu, který na tuto pozici nabízíte?“. Na tuto otázku by vám potenciální zaměstnavatel mohl sdělit své přibližné představy. Při nejhorším vám řekne, že se vás na plat ptal jako první.

3. Odhadněte situaci

Pokud si myslíte, že váš požadovaný plat je příliš vysoký, informujte se o dalších kompenzačních faktorech jako je dovolená. Pokud je naopak váš současný plat extrémně nízký (možná jeden z důvodů, proč si hledáte novou práci), vysvětlete proč.

4. Buďte upřímní

Pokud je i přes veškeré diplomatické snahy zaměstnavatel vytrvalý a háže vám míč zpět do hry, jednoduše odpovězte popravdě. Je ale zároveň dobré dodat hlavní důraz na požadovanou pozici ve smyslu: „Kompenzace je jistě důležitá. Ve svém dalším zaměstnání ale hledám také jiné faktory, jako je růstový potenciál a práce s dobrým týmem. Možná mi můžete říct, jaký je rozpočet pro danou pozici a můžeme ho probrat.“

5. Nelžete

Ať se stane cokoliv, vyhněte se lhaní. Nepřehánějte o vašem aktuálním platu - ať už chcete říci větší nebo menší sumu. Mohlo by se vám to po malém vyšetřování vymstít. Nejen, že byste mohli přijít o příležitost, mohlo by to také poškodit vaši profesní pověst.

6. Udržte soustředění na svou vášeň pro práci

Umístěním většího důrazu na svou vášeň pro pracovní pozici a na to, jak můžete přispět společnosti jako takové, vám zajistí jejich větší pozornost. 

„S trochou předběžné přípravy a správnou strategií můžete zahřát tuto chladnou otázku na obousměrný rozhovor, který vede k setkání myslí,“ uzavírá Taylorová.

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Jak odpovědět na jednu z nejzáludnějších otázek u pohovoru Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. ECB představila novou 50 eurovou bankovku

    Byznys ·

    Evropská centrální banka dnes představila novou bankovku v hodnotě 50 eur, která má více bezpečnostních prvků, aby bylo těžší ji padělat. Do oběhu má být nová bankovka…

  2. Fotogalerie: Historie americké vlajky

    Společnost ·

    Američané dnes slaví Den nezávislosti, který připomíná přijetí Deklarace nezávislosti Spojených států. V tento den jsou vlajkou se třinácti pruhy a padesáti hvězdami d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.