Jaký komfort budou mít vesmírní turisté? Blue Origin odhalila podobu vesmírných kapslí

Podnikatel Jeff Bezos minulý rok slíbil, že v roce 2017 vyšle do vesmíru svou opětovně použitelnou raketu s lidskou posádkou. Nyní poskytl první pohled do kapsle, která vesmírné turisty v rámci suborbitálního letu ponese. Podívejte se, jak by vesmírná turistika mohla vypadat:

V kapsle je k dispozici šest míst uspořádaných do kruhu kolem zářící modré konzole. Sedadla jsou rozmístěna rovnoměrně a přiléhají k řadě oken o velikosti dveří. Soukromá vesmírná společnost Modrý Origin, v jejíž čele stojí zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos, je nazývá „největší okna ve vesmíru.“ Jsou 108 centimetrů vysoké, což je téměř trojnásobek výšky okna v tryskáčích. Kapsle má pak necelých 50 metrů čtverečních.

Prioritou je bezpečnost posádky. Společnost proto loni demonstrovala zatížení posádkové kabiny na nepilotovoaném testém letu, aby se ujistil, že i při takovém vyhroceném scénáři dosedne posádka kapsle bezpečně na zem.

Kapsle budou připojeny na raketu New Shepherd. Tato raketa provedla během uplynulého roku několik bezpilotních testovacích startů, které skončily hladkým přistáním rakety zpět na zemský povrch. Spuštění a bezpečně přistání rakety je klíčem k obchodnímu modelu Blue Origin. Opakované použití rakety totiž drasticky snižuje cenu jednoho startu. To znamená také levnější „jízdenky“ pro potenciální vesmírné turisty.

Blue Origin neprozradil, kolik hodlá účtovat za jízdu na palubě jednoho ze svých letů. Už brzy se to ale můžeme dozvědět. Bezos plánuje provést první testovací lety s lidskou posádkou do konce roku 2017.

Související: Bezosova vesmírná raketa má svého prvního zákazníka 

Blue Origin také doufá, že vyšle své rakety na oběžnou dráhu, kde může soutěžit s další soukromou společností SpaceX v dodávání satelitů pro firemní zákazníky. Pro tento účel vyvíjí Blue Origin raketu s názvem New Glenn, která nese jméno po zesnulém americkém astronautovi Johnu Glennovi.

 

 

Zdroj: Zet, CNN

 

 

Jaký komfort budou mít vesmírní turisté? Blue Origin odhalila podobu vesmírných kapslí Foto: Blue Origin

reklama

Další články

  1. OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov

    Byznys ·

    Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v ostravské části dřívějšího Ostravsko-karvinského revíru. P…

  2. BBC: Bob Dylan konečně převezme Nobelovu cenu

    Společnost ·

    Americký písničkář Bob Dylan po čtyřech měsících od slavnostního ceremoniálu konečně převezme Nobelovu cenu za literaturu. Podle švédské akademie věd se tak stane tent…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.