Jaké jsou nyní plány Carlese Puigdemonta?

Španělská justice se dnes bude zabývat obviněními vůči členům sesazeného vedení Katalánska, nad jehož úřady kvůli protiústavnímu vyhlášení nezávislosti převzal kontrolu Madrid. Očekává se, že bývalý premiér Carles Puigdemont, který po obvinění ze vzpoury odcestoval do Belgie, vyjasní, zda v zemi hodlá požádat o azyl.

Španělská vláda, která od víkendu přímo spravuje katalánskou autonomní oblast, začíná připravovat předčasné volby do místního parlamentu vypsané na 21. prosince. Separatistické i unionistické strany, mezi nimiž je podle průzkumů rozdělena podpora voličů přibližně napůl, mají ode dneška přesně týden na vyřešení otázky, zda jít do voleb odděleně či v koalicích. Uzávěrka pro přihlášení případných koalic je příští úterý 7. listopadu.

Podle sesazeného místopředsedy katalánské vlády Oriola Junquerase se dnes Puidgemont vyjádří ke svému dalšímu postupu. Expremiér je spolu s pěti bývalými ministry v Belgii, kde požádal o spolupráci právníka, který v minulosti ve sporech o vydání do Španělska zastupoval členy baskické teroristické skupiny ETA.

 

Zdroj: ČTK

Jaké jsou nyní plány Carlese Puigdemonta? Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Zeman pověří Babiše jednáním o sestavení vlády

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech pověří předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády. Neformální krok by měl být první na cestě k pozdějšímu jmenová…

  2. Od hokeje k vaření

    Byznys ·

    22letý Martin Škoda je přes své mládí velmi uznávaným kuchařem. Opakovaně boduje na kuchařských Oscarech, přesněji řečeno Oscarech mezi kuchařkami. Jedná o prestižní s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.