Jaká je budoucnost sdílené ekonomiky?

Sdílená ekonomika je nyní velkým fenoménem. Diskutuje se o ní na mnoha různých místech. Jedním takovým byla i vysokoškolská půda VŠE, kde se sešli experti na sdílenou ekonomiku. Hovořili o nejen o airbnb nebo Uberu, ale také o dalších platformách na poli sdílené ekonomiky. 

Co vlastně lze rozumět pod pojmem sdílená ekonomika a jaká je její budoucnost, popisuje v rozhovoru s moderátorkou Romanou Navarovou děkan fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze – Josef Taušer.

RN: Co tedy je sdílená ekonomika? Na čem je založena?

JT: Sdílená ekonomika je obrovským fenoménem a lze říct, že v podstatě jde o jakýsi nový ekonomický systém, ve kterém hrají hlavní roli lidé. Ti jsou ochotni sdílet vlastní věci, půjčovat je na omezený čas. Souvisí to se zájmem zejména mladé generace, pro kterou je sdílení více než materiální vlastnění. Nepotřebuje tedy např. vlastnit auto, raději si vypůjčí na krátký čas. Co je atraktivní, že s těmito službami není spojena údržba a další poplatky, které vlastnictví např. auta obnáší.

RN: Myslíte si, že ve sdílení je budoucnost? Představa, že lidé se vzdají vlastnictví mi nepřijde úplně reálná.

JT: Sdílená ekonomika již v současnosti jen v Evropě generovala tržby v desítkách miliard eur a odhady mluví o více než 20 nebo 30% růstů tohoto sektoru do roku 2025. Sdílené služby kromě toho vstoupily na trh, ve kterém nejde o jednoduchý konkurenční boj. Tyto nové služby se dívají na řadu zaužívaných služeb jinak, objevují nový potenciál - a zjevně jsou úspěšné. Může Vám připadat divné, že v komunitách a aplikacích lidé nabízejí venčení psa nebo půjčení vlastního auto cizímu člověku, ale skutečnost je taková, že toto je začátek a mladší generace na to bude klást důraz více a více. Kromě toho jde o zážitky, o nové zkušenosti z víkendu v bytě někoho, kdo bydlí v historickém bytě centru města, nebo má nádherný, ale nevyužívaný víkendový domek při moři.

Celý rozhovor s děkanem VŠE, včetně názorů Josefa Taušera v oblasti rizik nebo výzev sdílené ekonomiky, si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: ZET

Jaká je budoucnost sdílené ekonomiky? Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Lidé více důvěřují Okamurovi než Babišovi

    Společnost ·

    Více než předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi důvěřují nyní lidé jeho spolustraníkovi a ministrovi obrany Martinu Stropnickému a předsedovi hnutí Svoboda a přímá demo…

  2. Jaký postup zvolí Trump směrem k Íránu?

    Společnost ·

    Tým bezpečnostních poradců Bílého domu doporučil prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby odvolal podporu jaderné smlouvě s Íránem, ale zároveň neobnovil sankce, které dohod…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.