„Jak IS geograficky slábne, tak bude čím dál víc kopat kolem sebe,“ říká Šándor

Evropané by se měli naučit žít s tím, že téměř kdekoli může dojít k teroristickému útoku. Generál v záloze a bezpečnostní poradce Andor Šándor říká, že jak Islámský stát geograficky slábne, tak tím bude okolo sebe více kopat. V útocích na evropské cíle mu pomáhá rostoucí základna jeho příznivců právě na území západní Evropy. 

Čtvrteční teroristický útok v Barceloně, kdy dosud neznámý terorista vjel dodávkou do davu lidí na pěší zóně v centru katalánské metropole, není podle Šándora založený na politických základech. Islámský stát kolem sebe jen kope kvůli jeho geografickému slábnutí.

Jde tedy o rozdíl oproti teroristickému útoku z Madridu v roce 2004. „Tehdy přišlo o život přes 190 lidí a téměř 1900 lidí bylo zraněno. Ten útok měl přímé spojení na zahraniční politickou orientaci Španělska, kdy bylo krátce před volbami a José María Aznar prohrál volby, Španělsko pak stáhlo svůj vojenský kontingent z Iráku. Tam bylo evidentní propojení těch útoků právě s cílem dosáhnout změny postojů Španělska,“ řekl Šándor na rádiu Zet.

Toto je přesně pohled, proč by si lidé měli dávat pozor a být obezřetní. V nejbližší době není totiž možné očekávat změnu situace. Šándor doporučuje, aby se tak lidé vyhýbali posezení na terasách restaurací poblíž silnic. Dále je lepší chodit poblíž výloh. Procházením se ve středu ulice ze sebe člověk dělá snadnější cíl. Podle Šándora je nicméně velice těžké se podobným situacím bránit.

V případě teroristického útoku by rovněž měli být lidé obezřetní, jaké informace sdílejí na sociálních sítích. Některé fotografie mohou uškodit jak příbuzným obětí, tak i samotným policistům, kteří se snaží teroristy dopadnout. Lidé si musí uvědomit, že přístup k sociálním sítím mohou mít i samotní radikálové. Z tohoto pohledu je podle Šándora dobré disponovat určitou sebereflexí. Lidé by tak měli být zdrženliví. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s generálem v záloze a bezpečnostním poradcem Andorem Šándorem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Jak IS geograficky slábne, tak bude čím dál víc kopat kolem sebe,“ říká Šándor Foto: Martin Polívka / MAFRA / Profimedia: Andor Šándor

reklama

Další články

  1. Sedm zajímavých faktů o americké armádě

    Společnost ·

    Na americkou armádu bychom měli kvůli nedávným událostem přenést svoji pozornost. Důvodem jsou konkrétně výbušná slova amerického prezidenta Donalda Trumpa namířená pr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.