Jaká byla cesta k nové kubánské ústavě?

Kubánský parlament v neděli jednomyslně schválil návrh nové ústavy, která oficiálně uznává soukromé vlastnictví a volný trh. Její přijetí slavili i zástupci kubánské LGBT komunity, z ústavy totiž zmizela formulace, že manželství je jen svazek muže a ženy. Jaká však byla cesta k poslední kubánské ústavě, která bude muset být ještě do konce roku přijata v celonárodním referendu?

Po kubánské revoluci a poražení Batistova režimu Fidelem Castrem v roce 1959 byla až do roku 1975 bez jakékoli ústavy. Teprve po šestnácti letech se  stále ještě revoluční kubánská vláda rozhodla svou moc - a tím i komunistickou revoluci - institucionalizovat. A tak mohla být v únoru 1976 v referendu 99,02 procenty schválena první kubánská komunistická ústava.

Tato ústava zaváděla do praxe centrálně řízené hospodářství a znovu zavedla povinnost státu zajistit svým občanům přístup k bezplatné zdravotní péči a vzdělání – tato klauzule byla totiž už v Batistově ústavě z roku 1940, ještě za jeho vlády byla však zrušena. Dále dokument umožňoval státu regulovat aktivity náboženských skupin a neumožňovala soukromé vlastnictví médií.

Rozpad Sovětského svazu a vlastně celého východního bloku uvrhla Kubu do éry ekonomické krize. V jejím důsledku byla Kuba nucena ústavu pozměnit. Učinila tak v roce 1992 a umožnila mimo jiné určitou podobu zahraničních investic a poskytla zahraničním společnostem omezené právo vlastnit majetek na ostrově, pokud založí společné podniky s vládou. V roce 2002 došlo ještě k jedné dílčí změně v ústavě, která stanovila socialistické zřízení země jako trvalé a neodvolatelné.

Cesta k nejnovější ústavě začala 14. června tohoto roku, kdy komise vedená bývalým prezidentem Raulem Castrem navrhla další úpravu ústavy. Návrh obsahuje 87 nových článků, které celkový počet článků ústavy rozšiřují ze 137 na konečných 224.

Nejdůležitějšími reformami v návrhu nové ústavy je uznání soukromého vlastnictví (drobné soukromé podnikání či prodej bytů je již nějakou dobu povolený, stále je však zakázán příjem pocházející z „vykořisťování práce druhých“), zavedení postu kubánského premiéra, omezení prezidentského mandátu maximálně na dvě pětiletá funkční období, zákaz diskriminace na základě pohlaví, etnického původu, postižení a vytvoření institutu presumpce neviny.

Takováto podoba návrhu ústavy byla právě tuto neděli jednomyslně schválena kubánským parlamentem. Nyní ji čeká jen schválení v celonárodním referendu, které by se mělo uskutečnit do konce tohoto roku.

 

 

Zdroj: YRN

Jaká byla cesta k nové kubánské ústavě? Foto: Julian Peters Photography / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Puigdemont se vrací ze Španělska do Belgie

  Společnost ·

  Bývalý katalánský předseda vlády Carles Puigdemont, o jehož vydání z Německa do Španělska usiloval Madrid, se o víkendu vrátí do Belgie, kam se po útěku z vlasti uchýl…

 2. Firmě Coca-Cola stoupl zisk o 69 %

  Byznys ·

  Americký nápojový gigant Coca-Cola ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk o 69 procent na 2,32 miliardy dolarů (51 miliard Kč). Výsledky předčily odhady analytiků. Podle stře…

 3. Počet přihlášených patentů v Česku loni klesl

  Tech ·

  Český statistický úřad zveřejnil aktuální údaje o takzvané patentové statistice. Za rok 2017 bylo českým přihlašovatelům uděleno 606 patentů, což je o 69 méně než v ro…

 4. Netflix otevře v Evropě nové produkční centrum

  Byznys ·

  Americká internetová televize Netflix zavádí ve Španělsku první produkční centrum na evropské půdě. Rozhodnutí je součástí plánu firmy rozšířit svoji nabídku pořadů o …

 5. Počet padělaných bankovek a mincí klesá

  Byznys ·

  Česká národní banka (ČNB) zadržela v prvním pololetí 1182 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v meziročním srovnání pokles o 16 procent, loni v pololetí Č…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.