Jaký byl loňský rok pro oblast výzkumu a vývoje?

Statistické ukazatele za rok 2018 sice ještě nemáme k dispozici, ale lze předpokládat, že by nemusely být horší než ty za předchozí rok. O tom jak se české vědě v loňském roce dařilo shrnul Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

V roce 2017 dosáhly celkové výdaje na výzkum a vývoj rekordní částky, poprvé překonaly hranici 90 miliard korun. K nárůstu nejvíc přispěl podnikatelský sektor, přičemž dvě třetiny výdajů byly vynaloženy ve firmách pod zahraniční kontrolou. Veřejné výdaje na výzkum, vývoj a inovace v roce 2017 činily 35,5 mld. Kč, přičemž přímé výdaje byly ve výši 30,7 mld. Kč. Pro rok 2018 byly výdaje plánovány dokonce ve výši 40,6 mld.

„V roce 2018 neměla vláda žádného člena, který by se specificky věnoval oblasti výzkumu, vývoje a inovací – problematiku si vzal podobně jako za vlády Mirka Topolánka nebo Petra Nečase na starost přímo předseda vlády Andrej Babiš, který je také předsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovaci. Situace na úřadu vlády se stabilizovala, žádná zásadní kritická situace v loňském roce nenastala“, doplňuje Aleš Vlk.

Personální změny se v roce 2018 dočkala Technologická agentura ČR, která podporuje především aplikovaný výzkumu a spolupráci výzkumných organizací s aplikační sférou. Petra Očka, který odešel na pozici náměstka na Ministerstvu průmyslu a obchodu, nahradil bývalý rektor Českého vysokého učení technického v Praze Petr Konvalinka.

Pro podnikatelský sektor je důležitá problematika daňových odpočtů na výzkum a vývoj, která se v roce 2018 intenzivně řešila. Letos by prodiskutované změny měly být přijaty ve formě příslušných legislativních předpisů.

„S výjimkou plagiátorských kauz se pro vysoké školy vyvíjel loňská rok poměrně dobře. Pokračuje příliv prostředků z Evropských strukturálních a investičních fondů, také je dostatek domácích zdrojů. To samé je možné říci o Akademii věd České republiky a ostatních veřejných výzkumných institucích. Za nejdůležitější je v tomto sektoru možno považovat postupný přechod na nové hodnocení výkonu a výstupů těchto organizací a také jejich financování. To bylo téma, které bylo intenzivně diskutováno celý minulý rok“, dodává Aleš Vlk.

 

 

Zdroj: YRN

 

 

Jaký byl loňský rok pro oblast výzkumu a vývoje? Foto: YRN

reklama

Další články

  1. Startér: Co chybí české startupové scéně?

    Byznys ·

    Česká startupová scéna je oproti zbytku světa ve skluzu. Podle Filipa Majora a Jana Brodyho z platformy Busyman, která propojuje zakladatele startupů a investory, vzni…

  2. První Večerníčky se vysílaly pouze o nedělích

    Společnost ·

    Malý kluk s papírovou čepicí, který každý večer nosí dětem pohádku na dobrou noc. Ano, to je Večerníček. Na tomto pořadu vyrostlo už několik generací. Vůbec první se v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.