Jak by dopadly volby v USA, kdyby hlasovaly jen určité demografické skupiny

Prezidentská kampaň demokratky Hillary Clintonové a Donalda Trumpa se blíží do finále. Výzkumná online agentura SurveyMonkey se během letošního října ptala více než 50 tisíc amerických voličů, k jakému kandidátovi se přiklání. Výsledky ukazují, jak drasticky rozdílné jsou preference podle různých demografických skupin.

Kdo by vyhrál, kdyby volili/y pouze:

 • MUŽI

 

Poměr hlasů volitelů: Trump 346 x 141 Clintonová

Pokud si měli zvolit svého kandidáta pouze muži, vyhrál by s velkým náskokem newyorský miliardář Donald Trump. K demokratické kandidátce by se přiklonila jen většina mužů v Kalifornii, New Yorku, Marylandu, Indianě, Vermontu a Massachusetts. Remízou by to skončilo v pěti státech, a to ve Washingtonu, Minnesotě, Oregonu, New Jersey a na Havaji. Podporu by měl ve zbývajících čtyřiceti státech.

 • ŽENY

Poměr hlasů volitelů: Clintonová 441 x 58 Trump

Vzhledem k často urážlivým poznámkám na adresu žen se snad ani není čemu divit, že by Američanky poslaly do Bílého domu demokratku Hillary Clintonovou. Vyhrála by i v běžně republikánských státech jako Utah nebo Texas. Nerozhodně by to skončilo i v silně republikánské Jižní Dakotě nebo Kansasu. Trumpa by ženy zvolily v 11 státech, a to například v Montaně, Wyomingu, Arkansasu nebo Oklahomě.

 • MILENIÁLOVÉ (18-34 let)

Poměr hlasů volitelů: Clintonová 498 x 23 Trump

Ještě s větším náskokem by však Hillary Clintonová zvítězila u mladých voličů. Trumpa by skupina voličů mezi 18 a 34 lety volila jen v pěti státech - Montaně, Idaho, Wyomingu, Kentucky a Západní Virginii. Ve čtyřech by to skončilo remízou (Aljaška, Severní Dakota, Nebraska a Kansas). 

 • SENIOŘI (65+)

Poměr hlasů volitelů: Trump 298 x 214 Clintonová

Donald Trump zase vyhrává u seniorů, konkrétně u lidí nad 65 let. Ne ale s takovým náskokem. Klíčovými státy, které by u této skupiny vedly Trumpa k vítězství, by byly Texas (38 volitelů), Florida (29) a Pensylvánie (20).

 • BĚLOŠI

Poměr hlasů volitelů: Trump 346 x 141 Clintonová

Lidé bílé barvy pleti by si za svého prezidenta zvolili Donalda Trumpa. nerozhodně by volba skončila v Arizoně, Nevadě, Jižní Karolíně a Wisconsinu. 

 • LIDÉ JINÉ BARVY PLETI

Poměr hlasů volitelů: Clintonová 501 x 30 Trump

Nesnášenlivé výroky Donalda Trumpa vůči lidem jiné barvy pleti se projevují v posledním údaji agentury SurveyMonkey. Právě oni by téměř až jednohlasně zvolili Hilary Clintonovou. Trump by pro tuto skupinu zvítězil pouze ve státech s velmi nízkým počtem volitelů, a to v Maine, Idaho, Montaně, Wyomingu, Utahu, New Hempshire a na Aljašce. Ty dohromady dávají 25 volitelů. Remíza by nastala pouze v Oklahomě.

 

 

Zdroj: Zet, SurveyMonkey

Jak by dopadly volby v USA, kdyby hlasovaly jen určité demografické skupiny Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Facebookový stroj na prodeje z reklamy zpomaluje

  Byznys ·

  Americká společnost Facebook varovala, že se její nárůst reklamních příjmů výrazně zpomalí v příštích několika měsících. Po zveřejnění kvartálních výsledků to oznámil …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.