Jak americká TSA sleduje pasažéry na letišti?

Převlékání na letištní toaletě, kontrola odrazu ve výloze obchodu nebo poslední pasažér přicházející na palubu letadla. Že se nejedná atypické chování cestujících na letišti? Americké tajné služby na to však mají jiný názor. Americký list Boston Globe minulý víkend odhalil informace o tajném programu amerického úřadu pro správu dopravy (TSA) nazvaného Quiet Skies (Klidné Nebe). Podle něj jsou cestující provádějící tyto činnosti sledováni.

Tajný program, jehož existence byla TSA potvrzena teprve až po zveřejnění reportáže v Boston Globe, je kritizován hned ze dvou důvodů. Nejenže porušuje soukromí lidí, ale zaměstnanci agentury zbytečně marní svůj čas, místo řešení skutečných hrozeb. Někteří při kritice programu zašli ještě dále: „Klidné nebe je samotnou definicí Velkého bratra,“ řekl pro Globe Ed Markey, senátor za Massachusetts.

Důstojníci TSA navíc na letištích nesledují cestující, kteří vypadají podezřele, či se podezřele chovají, místo toho sledují cestující, kteří byli zařazeni do seznamu programu Tiché nebe. Kritéria pro zařazení na seznam nejsou veřejná, ale podle interní zprávy získané Boston Globem lze zjistit, že se řídí především podle automaticky kontrolovaných cestovních vzorců, které jsou podobné těm, podle kterých se chovají i někteří teroristé.

Každý den cestuje přibližně 40 až 50 cestujících, kteří jsou zařazení na tajném seznamu programu Tiché nebe, z toho přibližně 35 z nich je při cestování přímo sledováno. Během sledování agenti podávají TSA průběžná hlášení například o tom, zda cestující nastupuje jako poslední na palubu letadla, mění si oblečení nebo se holí. Poznamenávají také, zda tito cestující spali během svých letů.

Toto není bohužel první program TSA v posledních letech, který vyvolal debaty o soukromí cestujících. V roce 2015 unikly interní informační bulletiny, které ukázaly, že důstojníci TSA považují jako dostatečný důvod ke sledování některého z cestujících například i nadměrné zívání.

 

 

Zdroj: Boston Globe, YRN

Jak americká TSA sleduje pasažéry na letišti? Foto: Songquan Deng / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.