J. Sýkora, Wood: Evropu v příští dekádě čeká nízký růst, může přijít větší zájem o akcie

Podle ředitele a partnera investiční společnosti Wood & Co. Jana Sýkory čeká Evropu v příštím desetiletí „japonský model - velice nízký ekonomický růst." Příčinou bude stárnutí populace a absence reforem na trhu práce. Nízké úrokové sazby tak mohou oživit zájem o investice do akcií, řekl Sýkora. 

Sýkora hovořil v pořadu Investice Zet, který připravuje Studio Zet spolu s Investičním webem. Hosté v něm diskutují na téma aktuálních událostí a hodnotí jejich dopad na vývoj kapitálových trhů.

„Evropu příštích pět, deset, patnáct let čeká japonský model -- tím myslím velice nízký růst,“ řekl Sýkora. „Nevidím agregátně šanci na velký růst, protože Evropa má velice špatnou demografii a nedělá absolutně žádné reformy, které by potřebovala dělat, aby oživila nebo nastartovala trh práce.“

Dlouhé období nízkých nebo záporných úrokových sazeb tak může zvýšit zájem o investice do výnosnějších aktiv, například do akcií, řekl Sýkora.

Oživení zájmu o akciový trh se může podle Sýkory projevit i na Pražské burze, zejména, když vláda tento trh bude chtít využít pro privatizace. To je více pravděpodobné za situace, kdy ministrem financí je člověk z byznysu, řekl.

„Vláda vidí kapitálový trh jako příležitost a tak uvidíme možná i nějaké privatizace," řekl Sýkora z Wood & Co. 

V dalších částech pořadu Investice Zet hovoří akciový analytik České spořitelny Martin Krajhanzl o očekáváních před začátkem americké výsledkové sezóny. 

Portfolio manažer ING Investment Management Branislav Tuš také hovořil o současném nárůstu investic do dluhopisových trhů. Podle Tuše jsou důvodem zejména odhodlání centrálních bank držet nízko úrokové sazby a globální zpomalení inflace. Vliv má také nestabilita v regionech, jako je Sýrie, Irák a Ukrajina, která nutí investory hledat bezpečnější investice.   

 

Zdroj: Zet

Jan Sýkora, Wood & Co.

 J. Sýkora, Wood: Evropu v příští dekádě čeká nízký růst, může přijít větší zájem o akcie Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.