J. Rafaj z ArcelorMittal: „Myslet si, že technické vzdělání je méněcenné, je obrovský omyl“

Česká republika má podle ředitele pro personalistiku a vnější vztahy společnosti ArcelorMittal Jana Rafaje perfektní know-how, největší výzva je ale právě v lidských zdrojích. Zahraniční investoři si v současnosti sice uvědomují, že v Česku je kvalitní pracovní síla, ale statistiky ukazují, že se začínají rozevírat nůžky mezi tím, co bude nabízet trh práce, a tím co budou podniky ve skutečnosti potřebovat. Jan Rafaj, který je zároveň viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy, to na rádiu ZET v pořadu ZET light řekl Martinovi Burdovi, členovi představenstva Českého fondu půdy a bývalému generálnímu řediteli Investiční společnosti České Spořitelny. 

Podle Rafaje se v České republice posiluje společenský názor, že technické vzdělání je méněcenné a nemá budoucnost. „Já si myslím, že to je obrovský omyl,“ uvedl Rafaj a dodal, že technicky vzdělaní lidé jsou v současnosti špičkoví odborníci. Svaz průmyslu si je podle Rafaje vědom, že Česká republika má vysoký podíl průmyslu na tvorbě HDP. „My bojujeme za to, abychom si tuhle konkurenční výhodu nenechali vzít,“ řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy s tím, že podle něj jde o změnu společenského paradigmatu nevidět v technickém školství něco co je zastaralé, co společnost neposouvá správným směrem.

 

Pane řediteli, vy jste viceprezidentem svazu průmyslu. Určitě tedy máte širší perspektivu a zároveň se celý život pohybujete v oblasti lidských zdrojů, jste ředitelem pro personalistiku mimo jiné, kde vidíte největší výzvy českého průmyslu?

Právě v lidských zdrojích. Já si myslím, že to know-how máme perfektní, že dokonce investoři jsou si vědomi, že v Česku je velice kvalitní pracovní síla. Ale tak jak nám ukazují statistiky a výhledy do budoucna, tak se nám začínají rozevírat nůžky mezi tím, co nám bude nabízet trh práce a tím, co budou naše potřeby. Naše populace ve firmách stárne a ročníky jsou slabší a kromě toho se tady posiluje společenský názor, že technické vzdělání je méněcenné a nemá budoucnost. Já si myslím, že je to obrovský omyl. Technické vzdělání dnes nejsou lidé nevzdělaní, ale jsou to špičkoví odborníci, kteří potřebují využívat logické uvažování, spoustu operací během svých činností a to i lidé, kteří vystudovali třeba jen střední vzdělání.

 

Jak to ale chcete řešit za Svaz průmyslu?
My jsme si vědomi toho, že Česká republika má vysoký podíl průmyslu na tvorbě HDP, v podstatě nejvyšší v Evropské unii. A my bojujeme za to, abychom si tuto konkurenční výhodu nenechali vzít. Proto jsme letošní rok vyhlásili rokem průmyslu a technického vzdělávání. Snažíme se vzbudit zájem politiků, institucí k tomu, aby se za technické školství nebáli postavit a motivovat mladé lidi a i jejich rodiče. Říkáme jim, ať se podívají na platy, které nabízíme - jsou výrazně vyšší než ve službách. Vybízíme je k pohledu na naše výhledy do budoucna, kde garantujeme výhled práce a tak dále.

Předpokládám, že to vyžaduje nějakou součinnost Svazu průmyslu s vládou
Určitě a tady je vytvořeno mnoho programů pro příští rok. Svaz průmyslu jedná velice úzce s ministerstvem práce a sociálních věcí, s ministerstvem školství a tělovýchovy. Těch programů je mnoho v našem regionu, úzce spolupracujeme s hejtmanstvím, které je odpovědno za střední školství. Věříme, že ty věci dokážeme posunout dál. Jde ale o změnu společenského paradigmatu nevidět v technickém školství něco, co je zastaralé, co tu společnost neposouvá správným směrem. Naopak.  

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru s Janem Rafajem. Celý záznam rozhovoru, který vedl člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet

J. Rafaj z ArcelorMittal: „Myslet si, že technické vzdělání je méněcenné, je obrovský omyl“ Foto: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia: Jan Rafaj

reklama

Další články

  1. Potraviny jsou nejlevnější za téměř pět let

    Byznys ·

    Světové ceny potravin v březnu meziměsíčně klesly o zhruba 1,5 procenta. Dostaly se tak na nejnižší úroveň za téměř pět let. Objemy dodávek většiny potravinářských kom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.