Jáč: ČNB nebude na ukončení kurzového závazku spěchat, dočkáme se ho v roce 2018

Česká národní banka (ČNB) intervenovala proti posilující koruně i v květnu. Na devizovém trhu utratila ve snaze udržet kurz koruny nad hranicí 27 Kč/EUR ale jen 15,5 miliardy korun. To podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče dokazuje, že centrální banka nečelila žádnému významnému tlaku ze strany investorů. Na rádiu Zet ale upozornil, že na ukončení kurzového závazku  nebude ČNB kvůli brexitu spěchat.

„Zdá se, že po bouřlivějším lednu se devizové trhy zklidnily. Investoři pochopili, že to Česká národní banka myslí s obranou kurzového závazku vážně ,“ řekl Jáč. Podle něj se tak eliminuje i hrozba toho, že by banka byla nucena k přijetí dalších nekonvenčních opatření, jakým by bylo například snížení úrokových sazeb do záporného teritoria.

Už od počátku června pak byla patrná nejistota ze strany ČNB ohledně hlasování o brexitu. Ta vedla k oslabení koruny na 27,05 korun za euro ještě před referendem, které proběhlo 23. června. „Po samotném hlasování, kdy Britové překvapivě odhlasovali odchod ze Spojeného království z Evropské unie, tak koruna oslabila až do oblasti 27,15 Kč za euro,“ řekl Jáč. Vzápětí ale dodal, že se jednalo patrně jen o dočasný výkyv. Aktuálně se koruna pohybuje opět jen lehce nad hranicí deklarovanou kurzovým závazkem ČNB.

Podstatnějším dopady brexitu ale zaznamenají jiné centrální banky. Podle všeho povede k oddálení dalšího zvyšování úrokových sazeb v Americe a prodloužení uvolněné měnové politiky Evropskou centrální bankou. „V tomto kontextu, kdy budeme čelit řadě nejistot pro ekonomiku a finanční trhy a kdy zřejmě globální měnová politika zůstane v uvolněném módu déle, než se původně předpokládalo, tak ani Česká národní banka nebude mít potřebu ani možnost spěchat s ukončením svého kurzového závazku,“ uvedl analytik. Podle Jáče tak ČNB bude udržovat kurz koruny nad hranicí 27 Kč/EUR nejen tento, ale i celý příští rok. Vystoupení pak podle něj můžeme čekat až v první polovině roku 2018.

 

 

Celý rozhovor s hlavním ekonomem Generali Investmens CEE Radomírem Jáčem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Jáč: ČNB nebude na ukončení kurzového závazku spěchat, dočkáme se ho v roce 2018 Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.