J. Kučera: Ekonomické sankce proti Rusku jsou účinné, projeví se až po delší době

Podle ekonomického komentátora společnosti RSJ Jakuba Kučery jsou ekonomické sankce proti Rusku účinné. Plné dopady těchto opatření mohou být ale zřejmé až za několik měsíců. 

„Sankce fungují a fungovat budou," řekl v rozhovoru pro Studio Zet Kučera. „Rád bych podtrhl, že se jedná o dlouhodobá opatření. Tak o tom koneckonců mluvila Evropská unie i Spojené státy. Platí, že jakékoliv ekonomické opatření se projevuje v rámci měsíců, let. Lidé, co myslí, že to bude do týdne, jsou v tomto ohledu naivní.“

Opatření, která letos Spojené státy a Evropská unie zavedly jako sankce proti Rusku, měla za úkol donutit režim ruského prezidenta Vladimira Putina ukončit podporu separatistů v občanské válce na Ukrajině.

Ani po měsících sankcí a řadě jednání politických špiček se zatím situace na východě Ukrajiny neuklidnila a příměří se dosud nedaří udržet. Ukrajina tento týden obvinila rebely, že používají bezpilotní drony k navádění střel v oblasti bojů u měst Mariupol a Doněck.

Plní tedy sankce svoji funkci? Daři se ekonomickými omezeními přimět Putinovu vládu k uklidnění situace na Ukrajině? A jaký tedy mají sankce na Rusko dopad? Na tato témata hovořil ve studiu Zet Jakub  Kučera, který je ekonomickým komentátorem obchodníka s cennými papíry RSJ.

Podle Kučery je obtížné posoudit přímý dopad sankcí, protože ekonomika Ruska balancovala na hraně recese již před nimi. Navíc na některé ekonomické indikátory Ruska působí silně negativně klesající cena ropy na světových trzích. Také odhady růstu ruského HDP se různí, ale panuje shoda, že letos bude Rusko spíše stagnovat. 

Nejpalčivější dopad ale může mít letošní oslabení ruského rublu (20 procent vůči dolaru), které dokonce přimělo centrální banku k intervencím na podporu měny. To ale naopak může pomoci ruským exportům. 

Podle komentátora RSJ se také liší odhady dopadů sankcí v oblasti financování strategických ruských podniků. Podle agentury Bloomberg by ruské podniky měly v nejbližších třech měsících splatit 55 miliard dolarů a dalších asi 92 miliard dolarů do konce roku 2015. Ratingová agentura Moody´s očekává, že problémy se splácením přijdou až v letech 2016 a 2017. To může umocnit odchod zahraničního kapitálu z Ruska, který jen za první letošní pololetí překonal celý loňský rok, soudí Kučera.

 

Záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout výše.

Zdroj: Zet

Jakub Kučera

fotografie Jakub Kučera

Jakub Kučera je ekonomický komentátor obchodníka s cenými papíry RSJ a.s. a spolupracovník redakce Zet. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde se vedle mezinárodního obchodu věnoval i energetice, zejména pak energetické politice současného Ruska. Po zakončení studií nastoupil v roce 2012 do RSJ, kde se a věnuje se různým ekonomickým tématům, včetně energetiky a problematiky algoritmického obchodování, které tvoří základ činnosti RSJ.

J. Kučera: Ekonomické sankce proti Rusku jsou účinné, projeví se až po delší době Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.