J. Korea a Izrael uvolňují podle OECD nejvíce peněz do výzkumu, ČR je nad průměrem EU

Jižní Korea a Izrael investují do výzkumu a vývoje více než čtyři procenta ročního výkonu ekonomiky. Oproti ostatním vyspělým zemím jde přitom o mnohem větší částku. Česko bylo v minulém roce se dvěma procenty hrubého domácího produktu (HDP) těsně nad průměrem Evropské unie. Figuruje ovšem pod průměrem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Evropskou unii už v roce 2012 předehnala Čína a loni tento trend potvrdila. V Číně se na výzkum a vývoj vynaložilo 2,05 procenta HDP, čímž Peking překonal stanovený dvouprocentní cíl. V roce 1995 Čína dávala na výzkum a vývoj pouze 0,57 procenta HDP.

Průměr EU loni činil 1,94 procenta, což bylo hluboko pod tříprocentním cílem, který si unie stanovila do roku 2020, konstatuje OECD.

V absolutním objemu investic do výzkumu Čína předehnala EU v roce 2014 a tyto výdaje tam byly na zhruba 80 procentech objemu v USA. Počet patentů podaných ve druhé největší světové ekonomice nadále výrazně roste a je třetí nejvyšší na světě po USA a Japonsku.

Průměr investic do výzkumu a vývoje v OECD činil 2,4 procenta HDP. Česko vydává v poměru k velikosti ekonomiky na výzkum a vývoj více než ostatní země střední Evropy i více než například Británie, Itálie, Španělsko, Norsko nebo Kanada.

 

 

Zdroj: ČTK

J. Korea a Izrael uvolňují podle OECD nejvíce peněz do výzkumu, ČR je nad průměrem EU Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.