J. Anděl: Řada indikátorů naznačuje ústup demokracie, stále ale existují lidé prosazující opak

Je demokracie v současném světě na ústupu? Stejnou otázku si klade řada lidí po celém světě, které trápí zprávy o šíření extremistických ideologií, úspěchy populistických politiků nebo obavy ze ztráty soukromí ve veřejném a virtuálním prostoru. Na rádiu Zet o stavu demokracie ve společnosti mluvil Jaroslav Anděl, umělecký ředitel Centra současného umění DOX v Praze, které hostí výstavu Mody demokracie zaměřenou právě na témata spojená se stavem demokracie ve světě

Pane Anděle, je podle Vás v tuto chvíli demokracie jako taková v ohrožení?

To je otázka, kterou si dnes kladou lidé po celém světě a samozřejmě si ji klademe i my. Je tady celá řada indikátorů, že demokracie je skutečně na ústupu ale současně můžeme pozorovat aktivity, iniciativy lidí, kteří se snaží prosazovat opačný trend, to znamená bránit demokracii, prosazovat demokracii.

Na výstavě Mody demokracie je věnována část prostoru Islandu, který slouží jako příklad společnosti, jež ekonomicky i hodnotově zkolabovala. Co se na Islandu stalo?

Tam došlo k hypertrofii tržního principu, který je samozřejmě založen na předpokladu svobody, tedy ekonomické svobody. Byla to filosofie neoliberalismu, kde stát je něco negativního. A vidíme dnes ty výsledky. Když není žádná regulace, tak to vede k tomu, že politici začínají být ovládáni finančním průmyslem. Vidíme ty příklady bank, které financují politiky, ale také spolupracují s narkobyznysem, pornografickým průmyslem a mafií vlastně dodnes. Island je malá země … takže ty problémy se tam objeví v extrémně krátké době a v mnohem výraznější podobě. Bankéři si vlastně koupili politiky a začali zadlužovat zemi ve velkém… Důsledek se poté rychle dostavil. Lidem se to samozřejmě nelíbilo, protože přišli o své úspory, vyšli do ulic a protestovali až padla vláda. A je nutno říci, že politici a bankéři byli potrestáni.

Do jaké míry je za stav společnosti odpovědný každý občan? Existuje něco jako odpovědnost občana za své okolí?

Určitě. Já jsem dělal výstavu asi před dvěma lety, která se jmenovala Kde domov můj a ta byla věnovaná přesně tomuto tématu. Šlo o mapování občanských iniciativ, které se pokouší zlepšovat veřejný prostor. 

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru. Celý záznam s Jaroslavem Andělem o demokracii v dnešním světě si můžete poslechnout v playeru výše.

Více o situaci na Islandu se můžete dozvědět v rámci konferenci reSITE, která se koná 18. a 19. června v Praze. Diskuzi s bývalým starostou Reykjavíku Jonem Gnarrem, který promluví mimo jiné i o demokracii, bude v rámci konference moderovat právě Jaroslav Anděl.

 

Zdroj: Zet

 

J. Anděl: Řada indikátorů naznačuje ústup demokracie, stále ale existují lidé prosazující opak Foto: shutterstock.com - ilustrační foto (Protestující v Athénách)

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.