Izraelský velvyslanec: Pokud Hamas nezastaví útoky, Izrael přikročí k pozemní operaci

Izraelská vláda dává přednost příměří, ale pokud palestinské hnutí Hamas nezastaví útoky z Pásma Gazy, masivní pozemní operace je velmi pravděpodobná. Úkolem izraelské vlády je především ochránit civilní obyvatelstvo, které se kvůli konfliktu ocitlo v ohrožení. V rozhovoru s ČTK to dnes uvedl izraelský velvyslanec v České republice Gary Koren.

Izraelská vláda na eskalaci útoků hnutí Hamas vedených z pásma Gazy mimo jiné rozhodnutím o povolání 40 tisíc rezervistů. „Když se zdrží útoků, masivní pozemní operace nebude potřeba. Ale když budou i nadále pokračovat, můj odhad je, že je velká pravděpodobnost, že k ní dojde,“ dodává Gary Koren.

Hamas, který Pásmo Gazy ovládá, neútočí podle izraelského diplomata na armádu židovského státu či vojenská zařízení, ale ohrožuje přímo izraelské civilisty. „Úkolem vlády je udělat vše proto, abychom ochránili naše občany,“ dodal Koren.

Na vyslání pozemních sil do Pásma Gazy je podle něj izraelská armáda připravena, i když doufá, že k tomu nedojde. „Dáváme přednost dosažení příměří,“ vysvětluje velvyslanec. Izraelští vojáci podle něj neútočí na civilisty, ale na vůdce Hamasu a jejich vojenská zařízení. „Nikdo nechce zranit civilisty, ale bohužel při vojenských akcích k tomu někdy dochází, dělo se to i vojákům NATO v Iráku, děje se to v Afghánistánu,“ říká izraelský diplomat.

„Ocitli jsme se v situaci, kdy Hamas, který je nejen Izraelem, ale i EU včetně České republiky, USA a dokonce Egyptem považován za teroristickou organizaci, nemá v úmyslu zastavit útoky,“ říká izraelský velvyslanec. Jak dodává, lidé zvenku se ho někdy ptají, jestli neexistuje nějaká možnost s představiteli hnutí komunikovat a najít nějaké porozumění. „Ale jak můžete komunikovat s někým, kdo otevřeně říká, že židovský stát nemá právo existovat? Jediné čemu rozumí je síla a zastrašování,“ doplňuje Koren.

Situace v oblasti se vyhrotila po červnovém únosu a vraždě tří izraelských studentů na Západním břehu Jordánu a následném zabití palestinského mladíka v Jeruzalémě. Izrael se ocitl pod každodenní palbou desítek raket, na kterou odpovídá nálety na Pásmo Gazy.

Úterý bylo podle něj hrůzným dnem, pokud jde o počet raket vypálených za území Izraele. Tři rakety přistály dokonce na otevřených prostranstvích u Jeruzaléma a střely doletěly rovněž do Tel Avivu, kde je zachytil protiraketový systém Iron Dome, a dále na sever Izraele. „Jsem v kontaktu se členy mé rodiny, kteří jsou v Jeruzalémě, a minulou noc všichni museli jednou nebo dvakrát do krytu, protože se rozezvučely sirény,“ popisuje izraelský diplomat. Jiná izraelská města více na jihu země jsou pak podle něj pod neustálou palbou.

Pokud jde o srovnání s předchozími podobnými konflikty, jsou zde podle Korena určité rozdíly. „Z taktického hlediska jde o trochu jinou situaci. Zaprvé se Hamas poučil ze svých minulých chyb a snaží se zlepšovat možnosti, jak nám způsobit škodu, například tím, že vystřelují salvy raket a snaží se překonat protiraketový systém Iron Dome,“ říká izraelský diplomat. Zadruhé pak hnutí podle něj začalo s „masivní výrobou raket v Gaze“ a některé z nich mají mnohem delší dolet. To se ukázalo i během útoků z několika posledních hodin.

Fakt, že rakety Hamasu byly vypáleny na velké vzdálenosti až na sever Izraele, je podle něj rovněž součástí určité psychologické války. „Vždy čas od času stříleli na malá města poblíž Gazy, nyní chtějí ukázat, že příště jsou schopni a připraveni poslat desítky raket i na Tel Aviv a Jeruzalém,“ myslí si izraelský velvyslanec.

Izraelská armáda je prý připravena i na to, že nynější operace může trvat delší dobu. „Ale netoužíme po tom. Chceme to ukončit, co nejdříve to bude možné. A možná i vyslat vzkaz normálním lidem v Gaze: Podívejte se, kdo vás reprezentuje? Toto jste chtěli?“ popisuje diplomat s tím, že židovský stát v posledních dnech nezačal Gazu nijak blokovat a místní obyvatele i nadále zásobuje elektřinou, vodou, pohonnými hmotami i dalším zbožím.

Případná nová mírová jednání s Palestinci, která probíhala až do letošního dubna, si nedokáže představit v případě, že bude i nadále u moci vláda, ve které je i Hamas. „Doufám, že nynější situace vyústí nejen v opětovné zastrašení Hamasu, ale zároveň i v rozhodnutí palestinského vůdce Mahmúda Abbáse rozpustit tuto vládu a přerušit styky s Hamasem,“ řekl izraelský velvyslanec.

Zdroj: ČTK

Izraelský velvyslanec: Pokud Hamas nezastaví útoky, Izrael přikročí k pozemní operaci Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.