Izraelský premiér hledá nový pohled na řešení konfliktu s Palestinci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl při setkání s amerických prezidentem Barackem Obamou, že je nutné hledat nový pohled na mírové řešení sporu mezi Palestinou a Izraelem. Podle Obamy je třebanajít způsob, jak ochránit Izraelce před raketami palestinských radikálů a zároveň zabránit civilním obětem v palestinském Pásmu Gazy. 

Prezident Spojených států akcentoval izraelskému ministerskému předsedovi potřebu vyvinout úsilí ke změně nynějšího statu quo mezi Izraelem a Palestinci. Netanjahu na to řekl, že chce najít mírové řešení, které poskytne Izraeli bezpečnostní jistoty. K takovému mírovému procesu je ale podle něj třeba „pohled z jiné perspektivy“.

Netanjahu rovněž dodal, že nadále je přesvědčen o správnosti takzvaného řešení dvou států, tedy Izraele a Palestiny, které se vzájemně uznají.

V době, kdy oba státníci měli tiskovou konferenci, přišla z Izraele zpráva, že jeruzalémská radnice schválila další výstavbu asi 2500 obydlí pro židovské osadníky ve východní části města, na kterou si dělají Palestinci nárok. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová upozornila, že tím Izrael otráví opět ovzduší vztahů nejen s Palestinci, ale i s dalšími arabskými státy, s nimiž chce židovský stát dle Netanjahuova tvrzení budovat lepší styky.

Americká média před setkáním amerického prezidenta s Netanjahuem konstatovala, že jde pro Obamu o jednu z nejmrzutějších povinností vzhledem k osobní averzi k izraelskému premiérovi. Před několika lety vyplula na povrch soukromá konverzace Obamy s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, v níž si oba na Netanjahua stěžovali zejména v tom, že jim nepokrytě lže do očí.

Tématem schůzky v Bílém domě byl i jaderný program Íránu, který Izrael tvrdě kritizuje, neboť může být zneužit k vývoji atomových zbraní. Írán ale prohlašuje, že jeho jaderné aktivity jsou výhradně mírové. Netanjahu v této souvislosti ocenil snahu Spojených států za to, že se snaží Teheránu zabránit v získání jaderného arzenálu. Zároveň je ale varoval, aby ve svém úsilí nepolevovaly.

Zdroj: ČTK

Izraelský premiér hledá nový pohled na řešení konfliktu s Palestinci Foto: Setkání izraleského premiéra B. Netanjahua a prezidentem USA B. Obamou Foto: ČTK/AP

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.