Izraelská ofenzíva v Gaze překročila mez, soudí britský vicepremiér

Podle britského vicepremiéra Nicka Clegga Izrael „překročil mez“ v konfliktu v Pásmu Gazy a vyzval k zastavení dodávek zbraní do země. V úterý ze svého postu odstoupila náměstkyně britského ministra zahraničí Sayeeda Warsiová, a to na protest proti vládní politice vůči Gaze.

Ministr hospodářství a Cleggův kolega z liberálně-demokratické strany Vince Cable, který je zodpovědný za licence na export zbraní, uvedl, že v této otázce na půdě vlády ještě nepanuje shoda, rozhodnutí prý ale očekává již brzy. Také mluvčí vlády potvrdil, že se kabinet možností zastavit dodávky zbraní do Izraele v současnosti vážně zabývá.

Postoj koaličních Liberálních demokratů zvyšuje podle BBC tlak na konzervativního premiéra Davida Camerona, aby přehodnotil svůj postoj k aktuálnímu konfliktu na Blízkém východě. V úterý na svou funkci rezignovala baronka Sayeeda Warsiová, náměstkyně ministra zahraničí a první muslimská členka britského kabinetu v dějinách. Podle ní je britská politika vůči Izraeli „morálně neobhajitelná“.

Cameron čelí v posledních týdnech kritice ze strany labouristické opozice i z vlastních řad především kvůli tomu, že údajně nezaujal dost pevné stanovisko vůči konfliktu v Pásmu Gazy. Cameron však kritiku odmítá,

Čtyřtýdenní izraelská operace v Pásmu Gazy si vyžádala na palestinské straně více než 1800 mrtvých, z nichž většina byli civilisté. Mezi 67 oběťmi na izraelské straně je 64 vojáků, dva izraelští civilisté a jeden Thajec.

Zdroj: ČTK

Izraelská ofenzíva v Gaze překročila mez, soudí britský vicepremiér Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.