Izraelský Mossad založil fond, pomocí něj bude platit firmám za nové technologie

Izraelská tajná služba Mossad založila nový fond, z něhož chce financovat společnosti, které pro ni budou rozvíjet nové technologie. Fond s názvem Libertad nabízí domácím i zahraničním špičkovým společnostem v přepočtu 13 milionů korun za projekt, který přijde s novátorským řešením problémů.

Mossad podle vládního prohlášení stojí o nové postupy v různých oborech, například v robotice, miniaturizaci nebo šifrování či sběru informací z dokumentů. Chce také zajistit lepší utajení svých operací.

Za každý projekt, který otevře cestu k nové technologii, Mossad zaplatí dva miliony šekelů (13 milionů korun). Původce nápadu si ponechá práva na technologii a bude ji moci prodat. „Mossad chce povzbudit inovaci a tvořivost ve špičkové technologii,“ stojí v dokumentaci k fondu Libertad.

Zájemci mají na jeho internetové stránce sledovat oblasti zájmu Mossadu, které budou zveřejňovány.

Jak upozornila agentura Reuters, postup Mossadu není novinkou. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) v roce 1999 zřídila neziskový investiční fond zaměřený na urychlení rozvoje nových technologií pro americké tajné služby.

V Izraeli působí 450 firem zaměřených na kybernetickou bezpečnost. Loni se 78 začínajícím podnikům podařilo od investorů získat 660 milionů dolarů (15 miliard korun).

 

 

Zdroj: ČTK

Izraelský Mossad založil fond, pomocí něj bude platit firmám za nové technologie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Euro vystoupilo na desetiměsíční maximum

  Byznys ·

  Euro se ve středu vůči dolaru dostalo až na desetiměsíční maximum 1,1332 dolarů. K růstu jednotné evropské měny napomohly výroky guvernéra Evropské centrální banky (EC…

 2. BBC: Trumpa vnímá pozitivně pouze Rusko a Izrael

  Společnost ·

  Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa je ve světě značně nepopulární. Pozitivně jej vnímají pouze Rusko a Izrael. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service…

 3. Královně Alžbětě vzroste plat o 6 milionů liber

  Byznys ·

  Britské královně Alžbětě II. v příštím roce vzroste anuální příjem z veřejných prostředků o osm procent, tedy o více než 6 milionů liber. Podle BBC se tak stalo poté, …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.