Izrael se loučí s někdejším prezidentem Peresem, přijel i palestinský vůdce Abbás

Na Herzlově vrchu v Jeruzalémě začal dnes dopoledne státní pohřeb zesnulého bývalého prezidenta Šimona Perese. Bývalý prezident a držitel Nobelovy   ceny   míru zemřel ve středu ve věku 93 let, čtrnáct dní poté, co utrpěl mozkovou mrtvici. Rozloučení se zúčastní 70 delegací z celého světa. Mezi nimi je i palestinský vůdce Mahmúd Abbás, který nebyl na oficiální návštěvě v Jeruzalémě několik let. 

Šimon Peres pocházel z běloruského Voložinu, kde se narodil 2. srpna 1923. Do Izraele přestěhoval s rodiči jako jedenáctiletý. Nobelovu cenu míru obdržel v roce 1994 spolu s premiérem Jicchakem Rabinem a palestinským vůdcem Jásirem Arafatem za vyjednání mírové smlouvy mezi oběma zeměmi, která byla nakonec podepsána přímo v Oslu. Podle politologa a politického geografa Michaela Romancova je právě díky tomu ikonickou postavou nejen izraelské a blízkovýchodní, ale určitě i celosvětové politiky.

„Stát Izrael je v zásadě pořád ještě mladým státem a Šimon Peres patří k posledním osobnostem, které stály u vzniku státu Izrael a to v různých funkcích. On vystřídal celou řadu exekutivních funkcí a po určitou dobu sloužil i jako prezident státu Izrael. Provázel tuto zemi od jejího dětství až po v uvozovkách dospělost,“ poznamenal Romancov na rádiu Zet.

Na pohřeb dorazil mimo jiné státníky i americký prezident Barack Obama, exprezident Bill Clinton či britský princ Charles. Česko zastoupí premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. 

Nejvyšším z arabských politiků je palestinský vůdce Mahmúd Abbás, kterého oficiálně přivítal izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeho manželka. „Je strašně dobře, že palestinský prezident požádal o možnost být přítomen na pohřbu a izraelská strana, že této žádosti vyhověla,“ uvedl Romancov. Ten ale neočekává, že by jeho účast z krátkodobého hlediska měla vliv na vývoj izraelsko-palestinských vztahů. „Situace uvnitř palestinské komunity je nadále velmi napjatá. Víme, že druhá část palestinské politické reprezentace plus celá řada dalších frakcí se v zásadě postavili proti tomuto vstřícnému gestu. Dokonce smrt Šimona Perese měli tendenci oslavovat,“ řekl politolog.

Pohřeb se koná za přísných bezpečnostních opatření srovnatelných podle izraelských sdělovacích prostředků jenom s pohřbem zavražděného premiéra Jicchaka Rabina v roce 1995. Peres bude pohřben stejně jako Rabin a další politici v sekci hřbitova vyčleněné pro izraelské vůdce.

 

 

Celý rozhovor s politologem a politickým geografem Michaelem Romancovem si můžete poslechnout v playeru výše..

 

Zdroj: Zet

Izrael se loučí s někdejším prezidentem Peresem, přijel i palestinský vůdce Abbás Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.