Izrael se dohodl s Ruskem na koordinaci operací v Sýrii

Izrael a Rusko budou koordinovat své vojenské akce v Sýrii, aby zabránily případným ozbrojeným incidentům. Po pondělním jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem to v Moskvě oznámil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Rusko podle něj s tímto postupem souhlasí.  

„Mým cílem bylo zabránit nedorozuměním mezi izraelskou armádou a ruskými silami,“ řekl novinářům Netanjahu, který včera přiletěl do Ruska zjistit, jaké jsou záměry Moskvy v Sýrii. „Putin souhlasil s mechanismem, jak takovým nedorozuměním předejít,“ poznamenal.

Podle zdrojů ruského listu Kommersant je v Sýrii 1 700 ruských vojenských specialistů. Rusko do Sýrie přesouvá také vojenskou techniku včetně moderního raketového protiletadlového systému. Izrael se obává, že by tato technologie mohla padnout do rukou libanonskému Hizballáhu. Tato šíitská organizace bojuje proti Izraeli a v syrském konfliktu je na straně syrské armády.

Netanjahu na krátkou pracovní schůzku s Putinem přivezl podle izraelských médií netradičně také náčelníka generálního štábu armády a ředitele vojenské rozvědky. Před zahájením rozhovorů v přítomnosti novinářů Putinovi řekl, že Írán a Sýrie dodávají moderní zbraně Hizballáhu a „snaží se otevřít na Golanských výšinách druhou teroristickou frontu“. Izrael se snaží zbrojním dodávkám zabránit a domnívá se, že Rusko by o tom mělo vědět. „Jinak by mohlo mezi našimi silami dojít k nedorozumění,“ konstatoval izraelský premiér.

Putin odpověděl, že izraelské obavy z chystané syrské agrese jsou liché. „Je nám známo, že syrská armáda a Sýrie jako taková nejsou ve stavu, kdy by mohly myslet na druhou frontu. Mají dost práce zachránit vlastní stát,“ poznamenal Putin.

Netanjahu s Putinem naposledy jednal v listopadu 2013, občas spolu ale debatují telefonicky. Témata svého jednání s Putinem podle izraelských médií Netanjahu předem konzultoval se Spojenými státy.

V neděli byly zveřejněny první satelitní snímky letecké základny, kterou Rusové podle médií budují v blízkosti syrské Latákíje, jež je baštou syrských vládních alávitů. V pondělí agentura Reuters s odvoláním na americké zdroje oznámila, že Rusko už začalo nad Sýrií používat bezpilotní letadla.

 

Zdroj: ČTK

 

Izrael se dohodl s Ruskem na koordinaci operací v Sýrii Foto: ČTK/AP/Alexander Zemlianichenko

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.