Izrael je „startupový národ“, podívejte se na tamní nejatraktivnější společnosti

Izrael je i nadále ideálním místem pro nadějné startupové společnosti. Země Středního východu s devíti miliony obyvateli se i proto označuje doslova za „startupový národ“. Především v pobřežním městě Tel Aviv se soustředí velké množství firem. Nadnárodní společnosti jako jsou Google, Apple, Facebook nebo Microsoft si již všimly potenciálu, který Izrael přináší, a proto si zde vybudovaly výzkumná centra. Deset nejzajímavějších startupových společností přinesl internetový magazín Business Insider. 

10. Wix

Tato společnost vznikla v roce 2006 a stala se pro lidi užitečnou webovou platformou pro vytváření webových stránek fungujících na bázi jazyka HTML5 a internetových stránek přizpůsobených pro chytré telefony. Společnost se pyšní základnou 90 milionů uživatel ze 190 zemí celého světa. Firma Wix byla v roce 2013 zapsána na burze cenných papírů. Tržby Wixu loni dosáhly na 205 milionů dolarů.

9. Via

Via je aplikace, kterou mohou lidé využít pro takzvanou spolujízdu. V České republice vznikla podobná aplikace s označením Jízdomat, kterou později odkoupila mezinárodní společnost BlaBlaCar. Zákazníci si mohou pomocí aplikace Via rezervovat jízdu a nechat se vyzvednout. Společnost založil v Izraeli v roce 2012 Ramot a Oren Shovalovi. Via získala více než 100 milionů dolarů od ruského oligarchy Romana Abramoviče, Hearst Ventures a izraelského rizikového fondu 83North.

8. Mobileye

Tato společnost postavila svůj byznys na vývoji asistenčního systému pro řidiče (ADAS). Tyto systémy pomáhají řidičům předejít nehodám. Vyhodnocují tak hrozící střet a motoristy se snaží včasně varovat. Hlavní výzkumné a vývojové středisko Mobileye sídlí v Jeruzalémě. Firma má ovšem pobočku i v New Yorku, Šanghaji, Tokiu a Düsseldorfu.

Společnost založili v roce 1999 Ziv Aviram a Ammon Shashuaové. Mobileye patří v Izraeli k zavedenějším technologickým společnostem. Z toho důvodu ji nelze do značné míry za startup považovat. Svým charakterem do zástupu nadějných technologických společností na druhou stranu určitě zapadá.

7. Airobotics

Jde o společnost vyvíjející autonomní roboty. Lze je využívat v průmyslu a především v oblasti hornictví, těžení ropy nebo zemního plynu. Jejich činnost spočívá v mapování terénu nebo v provádění dozoru. Airobotics zvýšila v červnu svůj kapitál na 28,5 milionů dolarů. V současnosti zaměstnává kolem stovky pracovníků.

6. Viber

Jde o komunikační aplikaci, která konkuruje dalším známým messengerům, jako jsou WhatsApp, Skype nebo Facebook Messenger. Společnost v roce 2014 odkoupila japonská firma Rakuten za 900 milionů dolarů. K aplikaci je přihlášeno 250 milionů aktivních uživatelů a jde o vůbec nejrozšířenější aplikaci na území Izraele.

5. StoreDot

StoreDot je společnost vyrábějící přelomové baterie do mobilních telefonů. Ředitel společnosti Doron Myersdorf Business Insideru řekl, že baterie vyrobená jeho společností dokáže dobít telefon během jedné minuty. Srovnává ji přitom s konkurenčními bateriemi, které dobijí telefon v průměru za hodinu a půl. StoreDot používá proprietární aminokyseliny namísto lithia, které je typické pro běžné baterie. Agentura Bloomberg uvedla, že tyto baterie půjdou v roce 2017 do sériové výroby.

4. Flytrex

Firma Flytrex vyvíjí bezpilotní letouny, které umožňují převážet malé zásilky z bodu A do bodu B. Ve spojitosti s tím jedná s giganty, mezi něž patří firmy UPS, FedEx nebo DHL. Mezi zakladatele Flytrexu patří Yariva Bash, který je především známý jako spoluzakladatel firmy SpaceIL. Ta se přihlásila do soutěže Google Xprize o to, jaká firma se poprvé se svým vozítkem dopraví na Měsíc. Firmě SpaceIL tomu má napomoci raketa Elona Muska Falcon 9.

3. Sirin Mobile Technologies

Sirin je nový výrobce mobilních telefonů, v jehož čele stojí ředitel Moshe Hogeg. Firma zvýšila kapitál na 97 milionů dolarů a vytvořila nový smartphone s označením Solarin. Ten byl představen na večírku v Londýně na začátku tohoto roku. Slavnostní akce se zúčastnili Leonardo DiCaprio nebo Tom Hardy. Hogeg je rovněž zakladatelem sociální mediální sítě Mobli. Před jeho vstupem do podnikatelské sféry byl velitelem roty v izraelské armádě, kde vedl v elitní jednotce 150 vojáků.

2. Waze

Waze je mobilní družicovou navigační aplikací, která  v červnu 2013 získala prostředky na vývoj od firmy Google dosahující zhruba na 1,15 miliardy dolarů. Jde vůbec o první izraelskou aplikaci určenou pro spotřebitele, jejíž hodnota překročila více než jednu miliardu dolarů. Tato impozantní společnost podle Business Insideru rovněž pomohla postavit základní kameny pro vznik dalších technologických společností na území Izraele.

Waze založil v roce 2007 Ehu Shabtai, Amir Sinear a Uri Levine. Detailně jde o aplikaci, jež umožňuje milionům řidičům sdílet v reálném čase dopravní informace, které mohou zachránít čas a peníze ostatním lidem.

1. Gett

Gett je aplikací orientující se na trhy ve Velké Británii, Izraeli, Rusku a USA. Svým uživatelům má zajistit výhodné taxi. Velký konkurent Uberu dosáhl značné výhody, když do něj v květnu německý koncern Volkswagen investoval 300 milionů dolarů. Společnost do konce roku 2016 chce zdvojnásobit velikost svého výzkumného a vývojového týmu na 100 až 200 zaměstnanců. 

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Izrael je „startupový národ“, podívejte se na tamní nejatraktivnější společnosti Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.