Izrael žádá Spojené státy o více peněz na vojenské účely kvůli obavám z Íránu

Izrael žádá Spojené státy o zvýšení vojenské pomoci na pět miliard dolarů (124 miliard Kč) ročně. Podle nyní platné dohody dostává židovský stát od USA průměrně tři miliardy dolarů (74 miliard Kč) za rok, toto ujednání je platné až do roku 2017. Poté by chtěli Izraelci pomoc zvýšit, zejména v souvislosti s jejich obavami z kroků Íránu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný americký zdroj.

Izrael by rád dostával pět miliard dolarů ročně po dobu deseti let, tedy celkem 50 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč). Více peněz žádá kvůli hrozbám, které podle něj vzniknou v důsledku uzavření mezinárodní dohody o omezení íránského jaderného programu. Dohodu s Íránem uzavřelo letos v červenci šest velmocí, Izrael ji naopak kritizoval.

Jak naznačili američtí představitelé, vyjednávání o nové vojenské pomoci je zatím na začátku a návrh Izraele se ještě ani nedostal do Kongresu, který musí finance schválit. „Nejprve musí vyjednávat s Bílým domem,“ uvedl na adresu Izraelců nejmenovaný zdroj z Kongresu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu by měl příští týden navštívit Washington a jednat s americkým prezidentem Barackem Obamou. Tématem rozhovorů bude nejspíš i zvýšení vojenské pomoci. Je prý velmi nepravděpodobné, že by Obamova administrativa na požadavek židovského státu kývla. Obě strany se nejspíš dohodnou na částce mezi čtyřmi a pěti miliardami dolarů ročně.

Izrael tvrdí, že kvůli zrušení sankcí bude mít Írán více možností, jak podporovat nepřátele židovského státu v Sýrii, Libanonu či na palestinských územích. Podle Spojených států jsou ale tyto obavy přehnané.

 

Zdroj: ČTK

Izrael žádá Spojené státy o více peněz na vojenské účely kvůli obavám z Íránu Foto: Benjamin NETANJAHU; Zdroj: yakub88 / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.