Životnost větrných elektráren je vyšší než kritici předpokládali, ukázala britská studie

Studie odborníků z britské Imperial College doložila, že životnost turbín větrných elektráren klesá méně, než se původně předpokládalo. Podle studie se i po 25 letech jejich výkonnost snížila pouze  o jednu čtvrtinu. Kritici technologie přitom předpokládali pokles výkonu o jednu třetinu po prvních deseti letech. Studie navíc naznačuje, zařízení instalované v současnosti mohou být ještě odolnější.

O závěrech britské studie a o technologii větrných elektráren hovořil ve Studiu Zet  Radomír Dohnal, redaktor internetového magazínu Ekobydleni.

 

Jak dlouho budou větrné elektrárny z devadesátých let sloužit, než je bude nutné repasovat?

To je otázka, která se aktuálně velmi řeší. Většina větších a středních větrných elektráren je projektována na určitou životnost, která je dána přibližně 120 000 hodinami stoprocentního výkonu. Záleží ale na konkrétní lokalizaci, přesněji na vlastním výkonu. Příbřežní větrné elektrárny instalovány v 90.letech v Dánsku už teď mají nejvyšší čas a prakticky přesluhují, zatímco elektrárny vztyčené ve stejné době ve vnitrozemí vydrží ještě pár let.

 

V čem jsou současné modely větrných elektráren lepší oproti modelům z devadesátých let?

To je otázka materiálové technologie a pokročilejšího inženýringu . Strukturálně pevnější a přitom výrazně lehčí listy rotorů, zpevněné například uhlíkovými vlákny. Vyšší odolnost vůči podmínkám okolního prostředí a často mnohem sofistikovanější přístup k řešení pokud jde o jejich umístění do terénu. Pokud jde o údržbu za starou větrnou elektrárnu bude se každoročně na údržbě vyplácet okolo tří procent její původní ceny za novou něco mezi 1,5 až 2 procenty.  

 

Jaké perspektivy má vlastně výroba elektrické energie z větru v Česku? V porovnání s přímořskými státy máme mnohem méně vhodných lokalit pro tuto technologii, souhlasíte?

Máte naprostou pravdu. V podstatě jsme omezeni jenom na oblasti příhraničí, kde to fouká trochu více, ale právě v zde máme nejvíce chráněných krajinných oblastí a tyto zájmy by šly by proti sobě. Nemyslím si, že se budeme moci někdy přiblížit například Dánsku.

Záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout v playeru v horní části textu. 

Zdroj: ZET 

Životnost větrných elektráren je vyšší než kritici předpokládali, ukázala britská studie Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.