Itálie je sice domovem espressa, nejvíce kávy si ale dopřávají Skandinávci

Nejvíce kávy letos vypíjí Finové. Vypovídá o tom prognóza serveru Statista týkající se spotřebitelů, podle které letos spotřebuje průměrný Fin 10,35 kilogramů kávy. Největší milovníci kofeinového nápoje najdeme i v dalších skandinávských zemích, až za nimi se pak umístila Itálie, která je domovem espressa. Pozadu přitom není ani Česká republika, která se v žebříčku umístila na 11. místě.

Průměrný Čech na základě prognózy v letošním roce vypije 5,01 kilogramů kávy. Oproti prvním místům je nicméně tuzemsko zásadně pozadu. Za dominujícím Finskem (10,35 kilogramu) a Holandskem (9,58 kilogramů) je v těsném závěsu další Švédsko s 9,40 kilogramy vypité kávy za letošní rok.

 

Zdroj: Statista

 

S ohledem na výnosy z prodejů horkých nápojů káva každoročně jasně dominuje nad čajem a kakaem. Obchod s kávou podle serveru Statista dosáhne v roce 2017 na částku 28 milionů dolarů (700 milionů korun). Obchod s čajem oproti tomu na pouhých 3,7 milionu dolarů (92,5 milionů korun). 

 

Zdroj: Statista

 

Ze všech možných horkých nápojů pak průměrný člověk utratí nejvíc peněz právě za kafe. V roce 2017 má tato částka odpovídat 53,5 dolaru (1338 korun) za rok. Za čaj to poté činí 7,06 dolaru (177 korun).

Zdroj: Statista

 

 

Zdroj: Statista, Zet

Itálie je sice domovem espressa, nejvíce kávy si ale dopřávají Skandinávci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.