Itálie čeká na dočasnou vládu, volby pravděpodobně budou už v červenci

Itálie se zatím nedočkala ani prozatímní vlády a v zemi se již začaly rojit spekulace, že by se nové parlamentní volby po selhání pokusu dvou nejsilnějších stran o sestavení koaličního kabinetu mohly konat již v červenci. V úterý to uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroje blízké hlavním parlamentním stranám.

Ekonom Carlo Cottarelli, pověřený sestavením prozatímní úřednické vlády, v úterý oproti očekávání zatím nepředložil prezidentu Sergiovi Mattarellovi seznam navrhovaných ministrů. Podle agentury AFP Cottarelli v úterý hovořil s prezidentem několik desítek minut, ale při odchodu z prezidentského paláce neučinil před čekajícími novináři žádné prohlášení.

Mluvčí prezidentské kanceláře Giovanni Grasso posléze informoval, že Cottarelli "seznámil prezidenta se situací". "Oba se opět uvidí ve středu," dodal.

Budoucí kabinet nemá naději na získání důvěry parlamentu a zemi tak povede do předčasných parlamentních voleb na podzim. Z toho mohou i vyplývat Cottarelliho potíže se sháněním lidí do ministerských křesel.

Členové protiimigrační a euroskeptické Ligy a protestního Hnutí pěti hvězd (M5S), kterým Mattarella v neděli nedovolil sestavit koaliční vládu kvůli sporu o obsazení funkce ministra financí, ihned poté dali najevo, že úřednickou vládu nepodpoří. Vůdce M5S Luigi Di Maio označil pověření Cottarelliho za absurdní.

Důvěru Cottarelliho budoucímu týmu odmítl přislíbit i vůdce pravicové strany Vzhůru, Itálie (FI) a expremiér Silvio Berlusconi.

Podle Reuters je tak možné, že prozatímní vláda ani nevznikne. Do voleb by pak Itálii mohla dovést dosluhující vláda v demisi premiéra Paola Gentiloniho. Prezident Mattarella by mohl v příštích dnech rozpustit parlament a volby vyhlásit v polovině prázdnin - na nejbližší možný termín 29. července.

Pro co nejbližší termín jsou nejen M5S, Liga a FI, ale i hlavní poražený březnových voleb, Demokratická strana, která Mattarellovo rozhodnutí nedovolit vznik koaliční vlády populistických stran vřele podpořila.

 

 

Zdroj: ČTK

Itálie čeká na dočasnou vládu, volby pravděpodobně budou už v červenci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Bilý dům odložil sankce proti KLDR

  Společnost ·

  Bílý dům plánoval v úterý vyhlásit nové rozsáhlé sankce proti Severní Koreji, ale vzhledem k obnoveným nadějím na setkání Donalda Trumpa a Kim Čong-una je v pondělí od…

 2. Do USA míří vysoký severokorejský činitel

  Společnost ·

  Bývalý šéf severokorejské tajné služby Kim Jong-čchol, který nyní řídí agendu vztahů s Jižní Koreou, míří přes Peking do Spojených států. V úterý to uvedla jihokorejsk…

 3. Coca-Cola zahájí v Praze výrobu mléka pro Evropu

  Byznys ·

  Nápojářská firma Coca-Cola HBC ČR a Slovensko v úterý otevřela v pražských Kyjích dvě zmodernizované linky za více než 300 milionů korun. Bude nově vyrábět nápoje rost…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.