Italští vědci začali s identifikací ostatků Mony Lisy

Italští vědci chtějí identifikovat ostatky ženy, která před více než 500 lety nejspíš stála Leonardu da Vincimu modelem pro jeho nejslavnější obraz - Monu Lisu. Dnes se chystají ve Florencii otevřít hrobku rodiny Francesca Del Gioconda, do níž se Lisa Gherardiniová koncem 15. století přivdala.

Archeologové otevřou hrobku v bazilice Nejsvětějšího Zvěstování ve Florencii, kde jsou pochováni i synové Lisy Gherardiniové. Díky analýze jejich pozůstatků chtějí vědci zjistit, která z koster nalezených už dříve v podzemí bývalého kláštera uršulinek patří jejich matce. Slavná Mona Lisa se totiž po smrti svého manžela do tohoto kláštera uchýlila a stala se jeptiškou.

Zatím není jisté, že se ostatky Mony Lisy podaří identifikovat. Hrob Mony Lisy hledají Italové léta a už několikrát se v konečné fázi identifikace ukázalo, že kostra připisovaná renesanční dámě patří někomu jinému. Celosvětová fascinace obrazem ženy s tajemným úsměvem je ale žene dál. Pokud ostatky Gherardiniové najdou, chtějí se například pokusit o sestavení pravděpodobné podoby mrtvé a porovnat ji s jejím domnělým portrétem.

Chtějí se také dozvědět, zda Gherardiniová netrpěla nějakou tělesnou vadou, která by tajuplný úsměv vysvětlovala. Spekulovalo se třeba o tom, že dáma na obraze mohla chtít skrýt špatný chrup nebo trpěla vrozenou vadou.

Da Vinciho obraz Mona Lisa pochází z prvních let 16. století. Jeho autor se od něj nikdy neodloučil a nakonec si ho vzal s sebou do Francie, kde v roce 1519 zemřel. Dnes je Mona Lisa největším pokladem pařížského muzea Louvre.

Zdroj: La Stampa

Italští vědci začali s identifikací ostatků Mony Lisy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Domažlice nabídnou o víkendu Chodské slavnosti

    Společnost ·

    Slavnosti jsou tradičně spojovány s Vavřineckou poutí, při které je tradičně také vysluhována mše pod širým nebem na Veselé hoře - Vavřinečku. Dále na pěti pódiích vystou…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.