Italské bankovnictví představuje větší problém než zadlužené Řecko

Špatná kondice italského bankovnictví může poškodit celou Evropu. Vzhledem k velikosti dluhů v bankovním sektoru a státního dluhu se podle mnohých analytiků může jednat o výrazně větší systémový problém, než jaký má Řecko. Podle analytičky Raiffeisenbank Moniky Junicke nestačí pouze současná rekapitalizace, je třeba celková restrukturalizace tamního bankovního sektoru.

„Italské banky se dostaly do situace, kdy se v jejich bilanci projevuje vysoký podíl úvěru se ztrátou, tedy nesplacených úvěrů, ty jsou nutné odepisovat nebo prodávat investorům se ztrátou. Trpí tak ziskovost banky, snižuje se kapitál banky. Dalším problémem italského bankovního sektoru je mnohdy neefektivita řízení bank,“ shrnula problémy italského bankovnictví Junicke na rádiu Zet. Současná rekapitalizace je tak jen jakousi prevencí. Podle Junicke je potřeba i restrukturalizace celého systému.

Současně je italský bankovní sektor krátkodobě stabilizovaný díky záchrannému balíčku ve výši dvacet miliard eur, na kterém se Itálie dohodla s Evropskou komisí v prosinci minulého roku. Z něho se z velké části zaplatí například rekapitalizace ve výši 8,8 miliard euro pro nejstarší banku na světě Monte dei Paschi di Siena. Ta ale není jediná, kdo volá o pomoc. Svou žádost o preventivní rekapitalizaci přidaly i Banca Popolare di Vicenza a Veneto Banca.

„Pokud by nějaká italská banka měla problém i s insolvencí, tak v době, kdy bankovní systém je globalizovaný, zvlášť v Evropě velice propojený, by insolvence jedné banky okamžitě vzbudila nedůvěru vůči všem. Likvidita na trhu by vyschla. Pokud by došlo k insolvenci jednoho bankovního domu, došlo by k ochromení celého bankovního systému nejen v Itálii, ale pravděpodobně i v celé Evropě a bylo by možně, že to neustojí ani některé banky v zahraničí,“ upozornila Junicke s tím, že propojení italského bankovního sektoru se zahraničím ve výši 80 miliard eur. Šedesát procent těchto závazku pak drží Francie, Německo a Španělsko.

Problémy italského bankovního sektoru jsou provázané s problémy reálné ekonomiky, které sužují Itálii dlouhodobě. Italský veřejný dluh loni stoupl na rekordních 132,6 procenta HDP z předloňských 132 procent. „Doba ekonomického útlumu, ve kterém se Itálie nachází jsou úvěry náchylnější k nesplácení. Tři čtvrtiny úvěrů se selháním tvoří půjčky italským podnikům většinou malé a střední velkosti. Když se na to podíváme, tak je to začarovaný kruh. Italský bankovní systém se neuzdraví bez ekonomického růstu, ale italská ekonomika těžko poroste bez zdravého bankovnictví,“ řekla Junicke.

Aby se podle ní Itálie dostala zpět do finanční stability, musela by její ekonomika růst rychleji, nebo alespoň stejně rychle jako veřejný dluh. Řešení jsou podle ní dvě. „Buď se zefektivní systém zavedených reforem, anebo se bude snižovat veřejný dluh,“ řekla. Vzhledem k tomu, že se Itálie přijetím eura vzdala měnové politiky, tak ji nic jiného nezbývá.

 

 

Celý rozhovor s analytičkou Raiffeisenbank Monikou Junicke si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Italské bankovnictví představuje větší problém než zadlužené Řecko Foto: pio3 / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ve Francii začalo první kolo prezidentských voleb

    Společnost ·

    Ve Francii začalo v neděli první kolo prezidentských voleb, ve kterém 47 milionů voličů rozhodne o tom, kteří dva z 11 kandidátů postoupí do druhého kola. Za favorita …

  2. Trump zmírnil odpor k dohodě s EU o TTIP

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump zmírnil svůj odpor vůči obchodnímu vyjednávání s Evropskou unií jako celkem, když pokusy o dohodu s jednotlivými členskými státy selhal…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.