Italské antisystémové strany se odvrací od úsporných opatření EU

Italské protestní Hnutí pěti hvězd (M5S) zveřejnilo konečnou verzi koaliční smlouvy s euroskeptickou a protiimigrační Ligou. V dokumentu není podle médií zmínka o odchodu z eurozóny, o němž se spekulovalo v průběhu týdne, ale antisystémové strany se ve společné koaliční smlouvě odvracejí od úsporných opatření Evropské unie.

"Všechny položky koaliční smlouvy 'vlády změny' dnes nabraly konečnou podobu, jsem velmi šťastný. Uplynulých 70 dní bylo skutečně náročných, stalo se mnoho věcí, ale nakonec se nám podařilo uskutečnit naše volební sliby," oznámil na facebooku šéf M5S Luigi Di Maio.

Program o 30 bodech, jež jsou rozvedené na 58 stranách, během dnešního hlasování podle Di Maia podpořilo na internetové platformě M5S přes 90 procent členů strany. "Více než 94 procent členů Hnutí pěti hvězd řeklo ano smlouvě pro 'vládu změny'!" napsal večer politik v prohlášení citovaném agenturou Reuters.

Členové Ligy o koaličním programu budou hlasovat v sobotu a v neděli.

"Vláda se pokusí snížit veřejný dluh, nikoli prostřednictvím příjmů z daní a pomocí úsporných opatření - politik, které se neosvědčily - ale spíše oživením vnitřní poptávky, jež povede ke zvýšení HDP," vysvětluje text koaliční smlouvy.

M5S a Liga nezmiňují výslovně odchod z eurozóny, tedy vzdání se eura jako platidla, ale místo toho hodlají "revidovat s partnerskými státy rámec správy evropských ekonomických záležitostí (mimo jiné měnovou politiku, Pakt o stabilitě a růstu a finanční fiskální úmluvu)".

V zemi, jejíž obyvatelé dosahují po Japoncích nejvyššího věku na světě, chtějí antisystémové strany snížit věk odchodu do penze, který měl v následujícím roce stoupnout na 67 let. Úsporným opatřením EU se podle agentur příčí klíčové body programů stran: Liga chce zavést přímou daň, M5S si přeje prosadit základní nepodmíněný příjem 780 eur (bezmála 20.000 Kč). Podle odhadů by italská kasa po zavedení těchto tří změn přišla o 112 miliard eur (2,86 bilionu korun).

Co se týče zahraniční politiky, dokument potvrzuje členství v NATO a USA nazývá "privilegovaným spojencem". Budoucí možní vládní spojenci volají po zrušení sankcí proti Rusku, kterého považují za obchodního partnera. Za jedinou "demokraticky legitimní" unijní instituci antisystémové strany považují Evropský parlament a přejí si zvýšení jeho pravomocí.

M5S a Liga chtějí dosáhnout revize takzvaného dublinského systému, podle nějž azylové řízení zahájí ta země, v níž uprchlík poprvé o azyl požádal nebo v níž prokazatelně poprvé vstoupil na území EU. Místo toho chtějí docílit přerozdělování uprchlíků mezi unijní země. Dokument volá po deportacích migrantů, zřízení více detenčních táborů pro běžence bez dokumentů, ale i po zrušení nelegálně zřízených romských osad.

 

Zdroj: ČTK

Italské antisystémové strany se odvrací od úsporných opatření EU Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. ČSSD schválila jména ministrů, trvá na Pochem

    Společnost ·

    Vedení sociální demokracie dnes schválilo kandidáty na ministry včetně europoslance Miroslava Pocheho, jehož nominaci na šéfa diplomacie odmítl prezident Miloš Zeman. …

  2. Evropa má podle Babiše problém s USA i s Ruskem

    Byznys ·

    Evropská unie má problémy ve vztahu s Ruskem i se Spojenými státy, řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) před odletem na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.