Itálie znovu usiluje o myšlenku dvourychlostní Evropy s užší politickou a fiskální integrací

Itálie znovu projevila přání změnit smlouvy o Evropské unii, které by ji přetvořily v dvourychlostní uskupení. Část členů EU by pokračovala v prohlubování vzájemné integrace a část by zůstala mimo „tvrdé jádro“. V rozhovoru pro list La Repubblica to řekl italský státní tajemník pro evropské otázky Sandro Gozi.

Mohlo by vás zajímat

Podle něho by širší okruh zahrnoval všechny země EU a byl by dál založen na jednotném trhu a jeho svobodách, včetně volného pohybu osob v rámci schengenské dohody. Druhý okruh by byl menší, představoval by srdce Evropské unie a byl by složen z rekonstruované a více integrované eurozóny. Ta by měla svého šéfa financí voleného Evropským parlamentem. Šlo by o „skutečnou“ ekonomickou unii s vlastní jednotnou sociální politikou.

Itálie, která podle agentury AFP usiluje už léta o hlubší evropskou integraci, by uvítala, kdyby debaty o těchto změnách začaly v roce 2017 u příležitosti 60. výročí Římské smlouvy z března 1957, která vytvořila Evropské hospodářské společenství (EHS), předchůdce EU.

Gozi varoval před setrváním Unie v současném stavu, kdy jsou eurozóna a schengenská pravidla vystaveny těžkým zkouškám, protože hrozí, že se EU začne pozvolna zase rozpadat a navrch budou mít v členských zemích populisté.

Podle Goziho Francie sdílí názory italské vlády, ale zatím se neměla k činu, podobně jako Německo, které jeví snahy závažná rozhodnutí odkládat.

Otázku evropské integrace už ale nejnověji nastolila Velká Británie, která si chce samostatně vyjednat lepší podmínky členství, zejména volnější vztah Londýna s unijními institucemi. Kontroverzní je zejména její žádost o omezení britských sociálních dávek pro občany z jiných unijních zemí, jejímž cílem je snížení migrace do Velké Británie. Zejména východní část EU ale na tyto snahy pohlíží odmítavě.

 

Zdroj: ČTK

Itálie znovu usiluje o myšlenku dvourychlostní Evropy s užší politickou a fiskální integrací Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. USA vyslaly bombardér nad Korejský poloostrov

    Společnost ·

    Americký bombardér B-52 dnes přeletěl nízko nad územím spojenecké Jižní Koreje. Šlo o demonstraci síly USA po středečním severokorejském jaderném testu, napsala agentu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.