Čistý zisk společnosti ČEZ se za první tři čtvrtletí propadl o téměř čtvrtinu

Energetická skupina ČEZ vykázala za prvních devět měsíců letošního roku čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy ve výši 18,6 miliardy korun. Jde o 23 procent horší výsledek, než ve stejném období loni. Tržby firmy se zvýšily o 3,5 miliardy korun na 150,6 miliardy. Navzdory snížení očekávané výroby ČEZ potvrdil výhled čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy za celý letošní rok na 27 miliard korun. Společnost o údajích informovala dnes. 

ČEZ snížil celoroční výhled výroby elektřiny ve svých zdrojích o 5,7 TWh. Důvodem jsou neplánované odstávky bloků jaderné elektrárny Dukovany, prodloužení odstávky v Temelíně a posun dokončení výstavby nového zdroje v Ledvicích. „Díky úspěšnému programu úspor zahájenému v loňském roce se nám podařilo meziročně snížit stálé provozní náklady o 1,6 miliardy korun a daří se nám tak částečně kompenzovat negativní dopad snížení objemu výroby elektřiny na celoroční výhled hospodaření,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Proti pololetí firma snížila o čtyři miliardy na 64 miliard korun svůj celoroční cíl provozního zisku EBITDA. Analytici podobný krok očekávali. ČEZ už v pololetí výhled provozního zisku upravil ze 70 na 68 miliard. Za první tři čtvrtletí vykázala společnost provozní zisk 48,4 miliardy korun, loni to za prvních devět měsíců bylo 54,7 miliardy korun. Objem prodané elektřiny meziročně vzrostl o devět procent, tepla společnost dodala o osm procent více a odbyt zemního plynu se zvýšil o 29 procenta.

V samotném třetím čtvrtletí firma vydělala 1,2 miliardy korun, o 1,1 miliardy méně než loni. Tržby vzrostly o 2,4 miliardy na 47,7 miliardy korun.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

 

Zdroj: ČTK

Čistý zisk společnosti ČEZ se za první tři čtvrtletí propadl o téměř čtvrtinu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.