Island nařídil firmám platovou rovnost mužů a žen

Islandské soukromé i státní společnosti s více než 25 zaměstnanci budou jako první na světě muset prokazovat, že za stejnou práci stejně platí.U příležitosti středečního Mezinárodního dne žen to oznámila tamější vláda. Platová nerovnost mezi pohlavími má na Islandu skončit nejpozději v roce 2022.

„Nadešel čas pro radikální řešení této otázky,“ prohlásil podle agentury AP v této souvislosti islandský ministr pro rovnost a sociální věci Thorsteinn Viglundsson. „Rovná práva jsou lidská práva,“ řekl. „Musíme zajistit, aby muži a ženy dostávali rovné příležitosti na pracovišti. Je naší povinností přijmout veškerá opatření“

Certifikáty, které platí všem stejně bez ohledu na pohlaví, rasu, národnost nebo sexuální orientaci, zavedly už i jinde ve světě, například v americkém státu Minnesota. Island bude ale první, kde takový certifikát bude povinný pro soukromé i státní společnosti.

Světové ekonomické fórum zařadilo Island na první příčku v žebříčku zemí, který srovnává rovnost mužů a žen. Islanďanky přesto v průměru stále vydělávají o 14 až 18 procent méně než tamní muži. V říjnu proti tomu protestovaly tisíce islandských žen, které přesně ve 14:38 hod odešly z práce demonstrovat před tamní parlament. Skupiny pro ženská práva totiž spočítaly, že každý den po uplynutí této doby pracují ženy zdarma.

 

 

Zdroj: ČTK, USA Today, Zet

Island nařídil firmám platovou rovnost mužů a žen Foto: REYKJAVÍK; Zdroj: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ceny ropy se propadly na letošní minima

    Byznys ·

    Ceny ropy se propadly o zhruba pět procent a dostaly se na nejnižší úrovně v letošním roce. Dolů je tlačí nečekaně prudký růst zásob suroviny ve Spojených státech. Sev…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.