Island nařídil evakuaci turistů z okolí sopky Bárðarbunga

Islandské úřady nařídily kvůli možné erupci evakuaci turistů z okolí sopky Bárðarbunga. Seizmologové tu od soboty zaznamenali více než 3000 otřesů. Jeden z nich podle agentury APA dosáhl dokonce hodnoty tří stupňů Richterovy škály, která je považován za kritickou. Zda tento největší vulkanický systém na Islandu skutečně exploduje, však zatím není možné určit.

O evakuaci turisty oblíbené oblasti severně od ledovce Vatnajökull rozhodly úřady už v úterý v noci. Akce, která začala v dnešních ranních hodinách, se bude prý týkat pravděpodobně 100 až 150 lidí. Ohrozit by je mohly mimo jiné záplavy způsobené výbuchem pod ledovcem. Erupce by také mohla vést k uvolnění prachu do ovzduší a případnému omezení letecké dopravy nad ostrovem. Už nyní platí pro přelety oranžový, tedy druhý nejvyšší výstražný stupeň.

Zda by prach narušil leteckou dopravu, jak se to stalo v roce 2010 při erupci vulkánu Eyjafjallajökull, bude podle seizmologa Martina Hensche záviset na tom, do jaké výšky se popílkový mrak dostane a také na tom, jak moc bude prach jemný. Bárdarbunga s nadmořskou výškou 2009 metrů je druhým nejvyšším vrcholem Islandu.

Odborníci už ve vzdálenosti 30 kilometrů od vulkánu instalovali webovou kameru, která snímá oblast, kde se erupce nejvíce očekávají. Se sledováním sopky pomáhá i pobřežní stráž, která pro tento úkol vyčlenila své letadlo.

Zdroj: ČTK

Island nařídil evakuaci turistů z okolí sopky Bárðarbunga Foto: Ledovec Vatnajökull, pod jehož příkrovem je sopka Bárðarbunga. Zdroj: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Robert Fogel: ekonom, který bořil mýty

    Byznys ·

    Americký vědec a historik hospodářství Robert Fogel svými publikacemi překvapil v 60. a 70. letech jak odbornou, tak laickou veřejnost. Výzkumem založeným na pečlivé a…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.