„Irsko udělá doslova vše pro to, aby využilo a udrželo daňové výhody,“ říká politolog

Irsko obvinilo Evropskou komisi z překročení pravomocí a ze zasahování do národní suverenity. Předložilo to jako základ pro své odvolání proti rozhodnutí komise, která nařídila technologické firmě Apple doplatit v Irsku 13 miliard eur na daních. Podle politologa Jana Kubáčka Irsko nyní cítí slabost komise a snaží se využít příležitosti. Nechce se totiž stát opět druhořadým státem Evropy. „Chová se podobně jako Švýcarsko. Pro to, aby udrželo bankovní tajemství, udělá doslova vše. Irsko, aby využilo a udrželo daňové výhody, také udělá doslova vše,“ dodal na rádiu Zet.

Apple měl s irskou vládou uzavřenou dohodu, díky které platil výrazně nižší daně. Evropská komise koncem srpna rozhodla, že dohoda je neoprávněnou státní pomocí a nařídila Applu doplatit na daních do irské státní pokladny 13 miliard eur (zhruba 351 miliard Kč) plus úroky. Irsko ale tvrdí, že daňové otázky jsou v kompetenci jednotlivých členských zemí.

Tento postoj vůči Evropské komisi má podle Kubáčka Irsko i proto, že cítí příležitost. Komise je totiž v dnešní době nejslabší, co kdy byla. Řeší migraci, brexit, je zavalená žalobami a stížnostmi. „Irská republika cítí šanci, že by její téma mohlo uspět. Cítí také nutnost, že otázku daňové politiky musí řešit, protože Irsko donedávna patřilo mezi daňové ráje svého druhu v EU. Díky tomu Dublin rostl, získával nemalé peníze, mezinárodní prestiž,“ uvedl. A právě o to nechce ostrovní stát přijít.

Politolog upozorňuje i na psychologickou povahu irského jednání. „Dublin byl po staletí takovým zapomenutým městem na chvostu všech britských měst, britské říše. Chodilo se tam a působilo za trest,“ připomněl Kubáček s tím, že i proto je Irsko připravené podstoupit tvrdé kroky, aby si uhájili to, co od 80. let budovalo a vydřelo. „Jde o prestiž Dublinu, Irské republiky a některých irských institucí,“ dodal.

 

 

Celý rozhovor s politologem Janem Kubáčkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„Irsko udělá doslova vše pro to, aby využilo a udrželo daňové výhody,“ říká politolog Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Jednou z obětí útoku v Berlíně byla Češka

    Společnost ·

    Jednou z 12 obětí pondělního atentátu na vánoční trh v centru Berlína je i česká občanka. Žena dlouhodobě žila a pracovala v Německu. Po pravděpodobném pachateli útoku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.