Irská ekonomika roste stejně rychle jako čínská

Irsko je na vzestupu. Jeho ekonomika rostla v minulém roce téměř o 7 procent. To je mnohem více než růst americké ekonomiky a zároveň na stejné úrovni s Čínou. Zelený ostrov byl podle serveru televize CNN v posledních dvou letech nejlepší ekonomikou eurozóny a očekává se, že tomu tak bude i letos.

Ekonomové přitom ještě před pár lety varovali, že Irsko bude čekat spolu s Portugalskem a Španělskem stejný osud jako Řecko. Země byla zasažena velmi tvrdou finanční krizí a prošla recesí. Velké irské banky byly na pokraji kolapsu z příliš mnoha úvěrů, vládní dluh stoupal a nezaměstnanost pokořila hranici 15 %. Poté, co irský trh s nemovitostmi zkolaboval a banky začaly selhávat, obdržela země v mezinárodních záchranných půjčkách kolem 67 miliard eur.

Nezaměstnanost ale v poslední době poklesla na 8,6% a nikdo už nemluví o pomalém růstu. Země rychle odepsala špatné dluhy bank a provedla rozsáhlé finanční reformy. Vláda snížila náklady a zaměřila se na růst exportu. To se podle CNN ukázalo jako chytrý tah, jelikož hodnota eura klesla, což irskému vývozu prospělo.

Irsko je známým daňovým rájem. Má zde sídlo několik významných amerických korporací, aby ušetřily peníze na daních. Podle Evropská komise ale roste i reálná irská ekonomika a nejen zahraniční podniky. Podle šéfa mezinárodního kapitálu PNC Capital Advisors Martina Schulze se Irsko z ostatních zasažených ekonomik vzpamatovalo z velké finanční krizi nejlépe a pro ostatní je symbolem naděje.

 

 

Zdroj: CNN, Zet 

 

Irská ekonomika roste stejně rychle jako čínská Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Whisky je nákladná, ale velmi výnosná investice

    Byznys ·

    Za loňský rok se na britských ostrovech prodalo téměř o třetinu více lahví whisky a jejich celková hodnota vyskočila meziročně o čtvrtinu na rekordní úroveň 9,5 milion…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.