Irán projednával s MAAE problematická témata ohledně jaderného programu

Iránští představitelé společně se zástupci mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) projednávali podle íránské agentury ISNA v Teheránu technická témata týkající se íránského jaderného programu. Teherán nereagoval na konkrétní otázky expertů, což nahrává spekulacím o podezřelých jaderných aktivitách Íránu.

Západ obviňuje Írán z toho, že se snaží vyrobit jadernou bombu, Teherán ale tvrdí, že jeho program má jen mírový charakter.

„Zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii budou diskutovat o tématech jako je například testování výbušnin,“ uvedla ISNA bez dalších podrobností. MAAE již dříve uvedla, že jí Teherán musí objasnit některé podezřelé aspekty svého jaderného programu. Patří k nim právě experimentování se silnými výbušninami, které jsou použitelné v atomové zbrani.

„Během jednodenní návštěvy se bude konat diskuze i o dalších tématech souvisejících s rámcovou dohodou,“ dodala íránská agentura. Na diplomatické úrovni budou jednání pokračovat 15. března, kdy se ve Švýcarsku setkají americký ministr zahraničí John Kerry a jeho íránský protějšek Mohammad Džavád Zaríf.

S Íránem vyjednávají Spojené státy, Velká Británie, Francie, Rusko, Čína a Německo. Velmoci se snaží Teherán přimět k ústupkům ohledně jaderného programu, které by zajistily, že Írán nevyrobí jadernou zbraň, a které by tak současně umožnily zrušit sankce, jimž Írán čelí. Mocnostem se v roce 2013 podařilo po letech marného snažení dospět k dočasné dohodě s Teheránem. Na ni má navázat stálé ujednání, jehož rámec má být znám do konce března, detaily pak v létě.

 

Zdroj: ČTK

Irán projednával s MAAE problematická témata ohledně jaderného programu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ceny ropy kvůli rostoucím zásobám opět klesnou

    Byznys ·

    Nedávná obnova růstu cen ropy z šestiletých minim nebude mít dlouhého trvání a vrátí se díky rostoucím zásobám opět k poklesu. Agentura Reuters uvedla prognózy banky G…

  2. ECB dnes zahájí nákupy vládních dluhopisů

    Byznys ·

    Evropská centrální banka (ECB) dnes zahájí takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky. Jde o rozsáhlé nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů s cílem…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.