Irák po USA žádá o zrušení rozhodnutí o Jeruzalému, musí se předejít nebezpečným důsledkům

Irák žádá Spojené státy americké o zrušení rozhodnutí týkajícího se uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. Irácké ministerstvo zahraničí si předvolalo amerického velvyslance v Bagdádu. USA podle Iráku musejí předejít nebezpečným důsledkům svého kroku. Americký prezident Donald Trump ve středu uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a ministerstvu zahraničí dal pokyn, aby začalo připravovat přesun velvyslanectví z Tel Avivu.

„Americká vláda musí od tohoto rozhodnutí odstoupit, aby předešla nebezpečnému stupňování napětí, jež může roznítit extremismus a vyvolat příznivé podmínky pro terorismus. Varujeme před nebezpečnými důsledky tohoto rozhodnutí pro stabilitu regionu i světa,“ uvedla irácké vláda ve svém prohlášení.

Podobně jako Saúdská Arábie také Irák vyzval americkou administrativu, aby Trumpovo rozhodnutí zrušila.

Ministerstvo zahraničí si předvolalo amerického velvyslance, aby mu předalo protest proti Trumpovu postupu.

Ke kritice se připojil také vlivný šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání. „Odsuzujeme to a nesouhlasíme s tím. Dotýká se to milionů Arabů a muslimů. Nic to nezmění na skutečnosti, že Jeruzalém je okupované území, které by se mělo vrátit pod palestinskou vládu bez ohledu na to, jak dlouho to potrvá,“ uvádí se v Sistáního prohlášení.

V Bagdádu se na protest proti Trumpovu rozhodnutí sešlo několik set Iráčanů. „Jeruzalém, to jsme my, Jeruzalém je arabský. Můžete porazit palmu, ale nedokážete vykořenit Jeruzalém z Palestiny ani z našich srdcí,“ prohlásil vůdce protestu Abdal Lafíf Himajm.

Mnoho zemí Trumpa předem varovalo před následky uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele s tím, že to vyvolá protesty a násilí, jehož obětí mohou být Američané v cizině.

Šíitská polovojenská skupina Al-Nudžabá, která bojuje v Sýrii, své členy cvičí v Íránu a kterou USA řadí k teroristickým organizacím, ve čtvrtek oznámila, že Trumpovo rozhodnutí by se mělo chápat jako legalizace útoků na americké vojáky. Skupina vznikla v roce 2013 a zapojila se do bojů proti Islámskému státu. "To hloupé Trumpovo rozhodnutí učinit z Jeruzaléma hlavní město sionistů obnovuje záměr zničit toto uskupení (Izrael) existující uvnitř islámského národa,“ prohlásil vůdce milicí Akram Kaabí.

Irák je jedním z hlavních spojenců USA v regionu, na jeho území působí podle Pentagonu na 5000 amerických vojáků.

 

 

Zdroj: ČTK

Irák po USA žádá o zrušení rozhodnutí o Jeruzalému, musí se předejít nebezpečným důsledkům Foto: Evan El-Amin / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.