Irák žádá rychlé zapojení světových zemí do boje proti Islámskému státu

Irácký prezident Fuád Masúm požádal o rychlou pomoc zemí světa v boji proti radikálům z organizace Islámský stát (IS). Masúm vznesl prosbu v Paříži, kde se ode dneška koná mezinárodní konference ministrů zahraničí, a která má sjednotit postup zemí proti organizaci IS. 

„Přejeme si intervenci především na logistické úrovni a zejména intervenci vedenou vojenskými prostředky,“ řekl Masúm v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1. „Nepotřebujeme vojáky, kteří budou bojovat na iráckém území. Potřebujeme leteckou pomoc a je jí zapotřebí rychle. Bude-li se s ní otálet, je možné, že radikálové obsadí další území a stanou se ještě větší hrozbou." 

Podle Spojených států je k zapojení do boje proti IS připraveno vstoupit až 40 zemí včetně desítky arabských.

Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius řekl v rozhovoru pro stanici France inter, že svět stojí před teroristickou hrozbou a že je jeho povinností se proti ní bránit. „Zodpovědný politik musí zvážit nejen cenu za určitou akci, ale také cenu za nečinnost. Nedělat nic by v případě těchto teroristů, těchto hrdlořezů znamenalo říci jim: ´Jen pokračujte, máte volné pole´,“ prohlásil Fabius.

Do boje proti IS v Iráku jsou od začátku srpna zapojena americká útočná letadla, Francie dnes vyslala poprvé své letouny ze základny ve Spojených arabských emirátech k pozorovací misi.

Na konferenci jsou kromě jiných ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov.

Zdroj: ČTK

Irák žádá rychlé zapojení světových zemí do boje proti Islámskému státu Foto: Irácký prezident Fuád Masúm Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.