Irácká armáda vyhnala IS z poslední čtvrti města Fallúdža

Irácké jednotky v neděli dobyly poslední čtvrť města Fallúdža, kterou ještě drželi bojovníci Islámského státu (IS). Podle agentury AP to sdělil velitel fallúdžské operace generálporučík Abdal Vaháb Saadí. Ten zároveň oznámil vítězné ukončení bitvy o toto město ležící asi 50 kilometrů západně od Bagdádu v provincii Anbár. Do Fallúdže vzápětí dorazil premiér Hajdar Abádí, který s iráckou vlajkou okolo krku vyzval obyvatele celé země k oslavě vítězství.

Abádí ohlásil vítězství nad IS ve Fallúdži už před více než týdnem. Boje v některých částech města, včetně čtvrti Golan, ale ještě pokračovaly.

„Z tohoto místa v centru Golanu oznamujeme, že (čtvrť) byla protiteroristickými silami zcela vyčištěna, a posíláme iráckému lidu dobrou zprávu, že bitva o Fallúdžu je ukončena,“ prohlásil generál Saadí ve státní televizi. Premiér Abádí později během návštěvy města podle agentury Reuters řekl, že „dá-li Bůh, zavlaje brzy irácká vlajka i v Mosulu“. Mosul je největším městem na severu Iráku a faktickým hlavním městem IS v zemi.

Saadí také řekl, že během operace s cílem vyhnat z Fallúdže síly Islámského státu bylo zabito 1800 radikálů. O ztrátách mezi iráckými jednotkami se nezmínil. Irácká armáda se spojenci zahájila ofenzivu 23. května. Saadí řekl, že tehdy bylo ve městě 3500 až 4000 členů IS.

 

 

Zdroj: ČTK

Irácká armáda vyhnala IS z poslední čtvrti města Fallúdža Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Putin dojednal s Čínou kroky k oživení obchodu

  Byznys ·

  Obchodní a hospodářská spolupráce patřila včera k hlavním tématům jednání ruského prezidenta Vladimira Putina v Pekingu. S prezidentem Si Ťin-pchingem kremelský šéf po…

 2. Kofola odstoupila od smlouvy o koupi WAD Group

  Byznys ·

  Nápojářská skupina Kofola odstoupila od smlouvy o koupi společnosti WAD Group, která ze 40 procent vlastní slovenské nápojářské seskupení Water Holding. Důvodem byly p…

 3. Cameron: Británie potřebuje nového lídra

  Společnost ·

  Britský premiér David Cameron dnes ve svém projevu oznámil, že do tří měsíců rezignuje na svou funkci. V ulici Downing Street 10 uvedl, že země potřebuje nového lídra.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.