reklama

Írán dodrží podle Rúháního jadernou dohodu, jestli z ní bude profitovat

Pro Írán bude těžké nadále plnit mezinárodní dohodu o svém jaderném programu, jestliže nebude mít z jejího dodržování zisk. V telefonátu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem to v úterý sdělil íránský prezident Hasan Rúhání. O udržení dohody z roku 2015 se jedná kvůli rozhodnutí Spojených států od smlouvy odstoupit. Poslanci Evropského parlamentu konstatovali, že EU nemá k této dohodě udržitelnou alternativu.

Mohlo by vás zajímat

Rúhání řekl, že Írán je s postojem Evropy spokojen, a ocenil zejména úsilí Francie dohodu zachovat. Řekl ale, že "prohlášení musejí být podpořena činy a konkrétním opatřením".

"Nebude-li mít Írán z dohody zisk, bude pro Írán nemožné dohodu i nadále dodržovat," citovala Rúháního íránská agentura IRNA.

Dohoda umožnila zrušit mezinárodní protiíránské sankce výměnou za zpomalení jeho jaderného programu. Americký prezident Donald Trump dohodu už od volební kampaně označuje za špatnou a neúčinnou. O odstoupení USA od dokumentu rozhodl v květnu.

Ostatní signatáři - Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko - chtějí dohodu nadále dodržovat. Írán stanovil pro pokračování své účasti podmínky, mezi nimiž je zachování objemu prodeje ropy, zajištění obchodování prostřednictvím evropských bank a slib, že se zbývající signatáři nebudou snažit dohodu rozšířit o téma balistického programu a regionálních aktivit Íránu.

Macronův úřad oznámil, že prezident v rozhovoru s Rúháním ujistil, že ostatní signatáři se chtějí dohodou řídit i nadále "ve všech jejích aspektech". Potvrdil také, že v nejbližších dnech se ve Vídni uskuteční schůzka zbývajících signatářských zemí na ministerské úrovni. Podle francouzských diplomatických zdrojů by to mělo být 25. června.

 

 

Zdroj: ČTK

Írán dodrží podle Rúháního jadernou dohodu, jestli z ní bude profitovat Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Odbory požadují od října růst platů

    Byznys ·

    Odbory požadují zvýšení sumy na platy učitelů o 15 procent a růst tarifů ostatních zaměstnanců veřejného sektoru o deset procent, a to už od října. Vyzvaly vládu, aby …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.