Iran Air se zhlédl v aeroliniích Emirates, plánuje rozsáhlou modernizaci letecké flotily

Spojené státy americké povolily Boeingu a Airbusu dodat aeroliniím Iran Air přes dvě stě nových letadel. Íránská letecká společnost tak využila příznivé situace a rozhodla se obnovit svůj letadlový park, který je značně zastaralý. Expert na leteckou dopravu z Flying Revue Jiří Žežula na rádiu Zet říká, že se Iran Air nyní zhlíží v leteckých aerolinií z Blízkého východu, jako jsou Emirates nebo Etihad. Letecký přepravce rovněž může uspokojit na území Íránu širokou poptávku, což kvůli dříve uvalenému embargu nebylo v jeho silách. 

Obchod v současnosti počítá podle Žežuly s celkem 118 Airbusy a 109 Boeingy. V obou případech bude dodávka rozložena napříč současné produkci obou dvou výrobců. „U Airbusu jsou známé konkrétní počty. Jenom pro zajímavost je to 12 největších A380, dále je to šestnáct nových letadel A350 pro dálkové tratě, celkem 45 Airbusů A330 ve stávající i nové generaci a celkem 45 letadel A320 opět ve stávající i nové generaci,“ řekl Žežula.

U Boeingu bude to rozložení podle Žežuly obdobné. Opět tak půjde o celou produkční řadu. Do té přitom zapadají největší Boeing 747-8, Boeing 777-300ER a připravovaná generace Boeing 777-9. Celkový výčet ale stále nekončí. Iran Air dále očekává dodání Boeingu 787 Dreamliner a střednětraťový Boeing 737 Max.

„V obou dvou případech se hodnota celé zakázky pro každého z výrobců podle publikovaných údajů blíží 25 miliardám amerických dolarů. Skutečně je to velmi významná zakázka pro oba výrobce,“ sdělil Žežula.

Podle něj se Iran Air zhlédl v úspěchu obchodního modelu některých aerolinií z oblastí Blízkého východu. Jde například o společnosti Emirates, Etihad nebo Qatar Airways. Íránské aerolinie by se nyní chtěly stát určitým mostem mezi Evropou a regionem Asie.

Hlavním faktorem je modernizace letecké flotily. „Iran Air má v současné době pětačtyřicet letadel s průměrným stářím 27 let, přičemž například Boeingy 747 byly vesměs dodány ještě před íránskou revolucí. Nejstarší z letadel bylo dodáno v roce 1976. To znamená, že je čtyřicetileté. V jiné zemi by takto stará letadla asi nelétala,“ informoval Žežula. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s expertem na leteckou dopravu z Flying Revue Jiří Žežulou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet 

Iran Air se zhlédl v aeroliniích Emirates, plánuje rozsáhlou modernizaci letecké flotily Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Walt Disney uvažuje o koupi Twitteru

    Byznys ·

    Americká mediální firma Walt Disney Co. konzultuje s finančními poradci možnost odkoupení sociální sítě Twitter Inc. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na inform…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.