Investovat do nových akcií CETINU je rizikové, akcie O2 Czech republic jsou levnější a zajímavější

Investiční společnost PPF, kterou vlastní Petr Kellner, od sebe nově odštěpila  telekomunikačního operátora O2 Czech republic a Českou telekomunikační infrastrukturu (CETIN). Akcie obou společností jsou tak nově obchodovatelné na pražské burze. Hlavní akciový analytik České spořitelny Petr Bártek na rádiu ZET řekl, že investovat do akcií CETINu přináší mnoho nejistot. Dodává, že akcie operátora O2 Czech republic jsou výrazně levnější a zajímavější. 

Podle Bártka si majoritní vlastník CETINU společnost PPF nepřála, aby byla akcie České telekomunikační infrastruktury obchodována. V pondělí se Kellnerova investiční společnost nechala slyšet, že bude zpětně odkupovat akcie CETINU.

„Podle nás je to v současné době pouze spekulace na cenu odkupu ze strany PPF. Ta původní oceňovací hodnota byla právě 151 korun. V současné době dává těch 133 korun výnos asi 13 procent, což je slušné. Na druhou stranu je tam hodně nejistot a myslím si, že třeba akcie té zbytkové O2 Česká republika jsou nyní výrazně levnější a zajímavější,“ řekl Bártek na rádiu ZET.

Bártek očekává, že objem, jenž zůstane u minoritních vlastníků, bude malý pod deset procent. Je to dané tím, že investiční skupina PPF hodlá akcie odkoupit. Půjde o povinný odkup, který bude pod režií samotné společnosti CETIN. Následně dojde k nepovinnému odkupování firmou PPF. Bártek z těchto důvodu neočekává, že by tato akcie měla vydržet na pražské burze delší dobu.

„Navíc PPF již oznámila, že hodlá tuto firmu poměrně výrazně zadlužit úvěrem 32 miliard korun. Myslím si, že z hlediska nějakého obchodování nebo nějakého investování je to spíše krátkodobá sázka,“ uvedl Bártek.

Kromě zmiňovaného úvěru 23 miliard korun má CETIN před sebou ještě řadu investic. Plánuje totiž investovat peníze do mobilních sítí čtvrté generace. Jde o další situaci, která připraví CETIN o nemalou sumu peněz. Bártek z těchto důvodu neočekává v nejbližší době vyplácení dividend. Zdali se tak stane, tak to bude podle něj v horizontu několika let.

„Po včerejším oznámení PPF, že od této části bývalého Telecomu nebude žádat žádné akcionářské úvěry, to znamená, že jej nebude dále zadlužovat a naopak bude podporovat jejich obchodovatelnost na burze, vidím v akciích O2 slušný potenciál. Podle našich odhadů by dividendový výnos mohl být výrazně nad deset procent,“ sdělil Bártek. 

 

Zdroj: ZET

Investovat do nových akcií CETINU je rizikové, akcie O2 Czech republic jsou levnější a zajímavější Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.