Investoři věří v americkou ekonomiku, to se odráží v růstu akcií

Americké akcie v pondělí výrazně posílily, veškeré tři hlavní indexy přidaly více než jedno procento. Důvěru investorů posílil pokles výnosů státních dluhopisů. Z tohoto pohledu se mohli zaměřit na další zvyšování úrokových sazeb. Na devizových trzích dolar posílil proti většině měn s výjimkou eura.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,58 procenta a uzavřel na 25 709,26 bodu. Širší index S&P 500 přidal 1,18 procenta na 2779,60 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite pak vzrostl o 1,15 procenta na 7421,46 bodu.

Americká centrální banka (Fed) minulý týden uvedla, že hospodářský růst by měl zůstat stabilní. Na obzoru nevidí nic, co by plánované zvyšování úroků ohrozilo.

K růstu trhu v pondělí přispěly akcie technologického sektoru, které od začátku roku přidaly více než osm procent. Výrazně zpevnily akcie Qualcommu, který zahájil cenová jednání s Broadcomem, a vzhůru zamířily také akcie společnosti Berkshire Hathaway. Její šéf Warren Buffett v rozsáhlém rozhovoru na CNBC mimo jiné řekl, že podnik je nakloněn spíše odkupu akcií než výplatě dividend. Berkshire nashromáždila asi 116 miliard dolarů a nyní zvažuje, jak je efektivně využít.

Dolar v pondělí na devizových trzích mírně zpevňoval k většině měn s výjimkou eura. Obchodníci čekají na sérii dat o vývoji americké ekonomiky, která mají být zveřejněna v tomto týdnu, a na vystoupení předních činitelů Fedu, včetně nového šéfa Jeroma Powella. Slabá aktivita na trhu může podle analytiků souviset rovněž s nadcházejícími politickými událostmi v Evropě, jako jsou parlamentní volby v Itálii nebo jednání o koaliční smlouvě v Německu.

Index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21:30 stagnoval kolem 89,87 bodu. Euro na dolar přidávalo 0,2 procenta na 1,2314 dolarů.

 

 

Zdroj: ČTK

Investoři věří v americkou ekonomiku, to se odráží v růstu akcií Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Berlusconi touží po 40 % hlasů

    Společnost ·

    Italský expremiér Silvio Berlusconi, který v nadcházejících parlamentních volbách usiluje o návrat do nejvyšší politiky jako jedna z hlavních tváří pravostředové koali…

  2. Čína odsoudila nové americké sankce proti KLDR

    Společnost ·

    Čína dnes odsoudila nové americké sankce proti Severní Koreji, které postihnou i některé čínské společnosti. Spojené státy podle vyjádření čínského ministerstva zahran…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.