Investice Zet: Vyspělé akciové trhy rostou už šest let v řadě

Takzvaný býčí trh neboli nepřetržitý růst vyspělých akciových trhů v pátek uzavřel šestý rok v řadě. Děje se tak mimo jiné díky kvantitativnímu uvolňování, které zahrnuje tištění nových peněz a snižování úrokových sazeb. Spojené státy americké chtěly tímto způsobem oddlužit státní rozpočet po nouzové pomoci finančnímu sektoru. Nyní jejich kroky následuje Evropská centrální banka. V pořadu Investice Zet o tom mluvil investiční bankéř Tomáš Michálek.

„Cykly, co jsem zažíval, mají pět plus dva let a bull market teď pokračuje kvůli uvolňování Evropské centrální banky šestým rokem. Pět plus dva je pět nahoru a dva jsou korekce. ECB je jedna věc, ale Amerika je ta rozhodná síla. Osmdesát procent globálních peněz má domov v Americe,“ řekl Michálek

Růst na akciových trzích podle Michálka skončí, až ve chvíli, kdy se cena kapitálu zvýší natolik, že její růst zastaví podnikovou ekonomiku. 

V pořadu Investice ZET byla řeč i o výsledkové sezoně na pražské burze, která směřuje pomalu do finále. Své výsledky tento týden odkryjí dvě společnosti, jež na burzovním lístku nejsou dlouhou dobu. Jde o firmy ze stejného odvětví a to výroby alkoholických nápojů - pivovary Lobkowicz Group a výrobce lihovin Stock Spirits Group. O tom jaké výsledky od těchto firem trhy očekávají mluvil ve Studiu ZET analytik České Spořitelny Václav Kmínek. 

 

Investice Zet je pravidelný pořad ve vysílání Studia Zet, který je připravován ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují na téma aktuálních událostí a hodnotí jejich dopad na vývoj kapitálových trhů.

Celý záznam pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. 

Investice Zet: Vyspělé akciové trhy rostou už šest let v řadě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ceny ropy kvůli rostoucím zásobám opět klesnou

    Byznys ·

    Nedávná obnova růstu cen ropy z šestiletých minim nebude mít dlouhého trvání a vrátí se díky rostoucím zásobám opět k poklesu. Agentura Reuters uvedla prognózy banky G…

  2. ECB dnes zahájí nákupy vládních dluhopisů

    Byznys ·

    Evropská centrální banka (ECB) dnes zahájí takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky. Jde o rozsáhlé nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů s cílem…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.