Investice Zet: Výsledky Kofoly mohou i díky levnému cukru příjemně překvapit

Akciový trh čeká v tomto týdnu vrchol probíhající výsledkové sezóny. Svá čísla za čtvrté čtvrtletí loňského roku totiž zveřejní pivovary Lobkowicz, Kofola nebo ČEZ. Ředitel obchodování Patria Finance Petr Žabža na rádiu Zet v pořadu Investice Zet říká, že překvapit by mohla Kofola. Loni totiž bylo příznivé počasí, které se podepsalo na historicky nízkých cenách komodit. Pro Kofolu byla pak zejména důležitá nízká cena cukru. Žabža očekává, že Kofola loni vzrostla, co se týče tržeb o asi 14 % na 7,2 miliardy korun.

„Očekáváme, že za loňský rok by Kofola měla vzrůst, pokud jde o tržby o nějakých 14% na 7,2 miliardy korun. Provozní zisk poroste o 25 procent na 1,15 miliardy korun a čistý zisk poskočí podle našeho názoru o 64 % na 403 milionů korun,“ řekl Žabža.  

Největší pozornost se tradičně upíná na energetickou společnost ČEZ. U ní se naopak predikuje pokles zisku, k němuž přispěly nižší ceny elektřiny a odstávka jaderné elektrárny Dukovany. Podle Žabži by měly výsledky ČEZu dosáhnout očekávání analytiků. Důležitou bude pak navrhovaná dividenda, již bude společnost navrhovat valné hromadě. Druhou otázkou pak sehraje budoucí výhled na rok 2016 a odhady prodejních cen elektřiny a prodaných objemů.

„Dividendy jsou obecně pro české akcie klíčovým ukazatelem. Dividendy jsou to, co kupují zahraniční investoři na českých titulech. Když se podíváme na ČEZ, tak ten má dividendový výnos takových 7 procent,“ sdělil na rádiu Zet portfolio manažer společnosti Pioneer Investments Petr Zajíc.

„Naše očekávání ohledně ČEZu je, že dividenda bude okolo 40 korun na akcii. Celoroční zisk za loňský rok pak bude nějakých 64,2 miliardy korun a očekáváme, že pro letošní rok by ČEZ mohl být trochu ambicióznější a oznámit očekávání EBITDA (pozn. redakce - zisk před započtením daní, úroků a odpisů) na úrovni 85 miliard korun a možná i trochu více,“ uvedl Žabža.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Výsledky Kofoly mohou i díky levnému cukru příjemně překvapit Foto: ČTK/Sznapka Petr

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.