Investice Zet: Voliči amerických republikánů se mění, staví se proti zahraničnímu obchodu

Republikánům se mění jejich geografická základna voličů. Na změně se podíleli přeběhlíci z demokratické strany, kteří jsou oproti svému původnímu profilu více nacionalističtí a staví se proti zahraničnímu obchodu. V pravidelném pořadu Investice Zet o tom hovořil předseda Mezinárodní obchodní komory Michal Mejstřík. Tato skutečnost podle něj zvyšuje šance republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa. Aktuální žebříček Economics Intelligence Unit (EIU) poukazuje na to, že Trump může být pro globální ekonomiku stejně nebezpečný jako terorismus džihádistů.

Analytická divize týdeníku The Economist si zase všímá toho, že úspěch Trumpa v prezidentských volbách by mohl destabilizovat už tak vysoce volatilní Blízký východ. V další řadě by zkomplikoval přijetí důležitých obchodních dohod, mezi něž patří přijetí aktuálně probíraného Transpacifického partnerství (TPP).

Mejstřík na rádiu Zet také varuje před tím, že případné zvolení Trumpa by mohlo narušit, kvůli jeho výhrůžkám o zvýšení celních tarifů, pozici samotných velkých amerických společností a korporací.

„Návrhy pana Trumpa, které míří na zvýšení celních tarifů roztříští podnikatelské vazby. To je nebezpečné zejména pro velké americké firmy. Ty totiž ztrácejí základnu, která spočívá v dodavatelském řetězci. Na druhé straně je potřeba říci, že Spojené státy se díky objevení takzvaného břidličného plynu staly soběstačné. To posílilo ve Spojených státech vůli k samostatnosti,“ řekl Mejstřík.

Obchodní ředitel společnosti Patria Finance Petr Žabža uvedl, že obavy z Donalda Trumpa začínají mít i samotné trhy. Ředitel společnosti Centurion Holdings Joseph Grano například pro televizní stanici CNBS řekl, že Trumpův přístup k diplomacii a daním může zapříčinit dvacetiprocentní propad indexu S&P 500.

„Všeobecně se tvrdí, že pokud Trump zvítězí a naplní své vize nebo hrozby, tak to bude mít na americkou ekonomiku negativní vliv,“ sdělil Žabža.

 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Voliči amerických republikánů se mění, staví se proti zahraničnímu obchodu Foto: Andrew Cline / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.