Investice Zet: Vliv na měnový pár dolar euro mají tři faktory – Fed, ECB a Trump

Dolar/euro je nejznámějším a rovněž nejobchodovanějším měnovým párem světa. Co může ovlivnit jeho vývoj? V pořadu Investice Zet na to odpovídal ekonom Raiffeisenbank Michal Brožka. Podle jeho slov půjde o to, zdali americká centrální banka (Fed) zvýší úrokové sazby. Další vliv bude mít Evropská centrální banka (ECB) a její rozhodnutí o nastavení měnové politiky. V poslední řadě pak půjde o kroky nově zvoleného a těžko předvídatelného amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Do konce roku budou mít vliv na kurz měnového páru dolar/euro tři zásadní faktory. Fed čeká v prosinci zasedání, na němž se rozhodne, zdali přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb. Pokud se k tomuto kroku odhodlá, dolar posílí. Další důležitou roli sehraje rozhodnutí o nastavení měnové politiky ECB. Hlavní otázka spočívá v tom, zdali rozšíří míru kvantitativního uvolňování. Nepopiratelný vliv na pár dolar/euro má podle Brožky také nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump.

„Může přijít nový projev a může zahýbat euro dolarem ve velkém rozsahu. V tuto chvíli dolar posiluje takovým způsobem, že posílil víceméně na naši prognózu 1,08 euro dolar na konec roku. Takže vlastně předběhl náš očekávaný vývoj,“ řekl Brožka na rádiu Zet.  

Trh si v současnosti oddechl díky tomu, že Trump vystupuje o něco smířlivěji, než se zdálo během jeho kampaně. Dále jsou jeho slova konkrétnější ohledně toho, co plánuje učinit do budoucna.

„Trh se spoléhá na to, že bude větší fiskální expanze. Americká vláda by tak měla být rozhazovačnější. Současně se obává zvýšeného protekcionismu,“ informoval Brožka. Ten ovšem dodává, že v současnosti toho o Trumpovi svět ví velice málo. Co je patrné, je ovšem narůstající nejistota pojící se k americkému miliardáři. 

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Vliv na měnový pár dolar euro mají tři faktory – Fed, ECB a Trump Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BBC: Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav

  Společnost ·

  Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav, který vyhlásila po loňských teroristických útocích v Paříži. BBC to řekl francouzský premiér Manuel Valls, podle kterého jsou …

 2. Malý průvodce britskými giny

  Společnost ·

  Gin je jeden z neodmyslitelných spiritů Velké Británie. V poslední době zde navíc zažívá malou renesanci. Minulý rok to bylo poprvé v historii, co prodeje ginu v Britá…

 3. V Indii zavládl chaos kvůli zrušeným bankovkám

  Byznys ·

  Chaotické scény se dnes odehrávaly po celé Indii, kde se miliony nervózních lidí zoufale snaží vyměnit staré bankovky, které před pár dny pozbyly platnosti. V dlouhých…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.